zamosc.tv

Wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach” w Krasnobrodzkim Domu Kultury

dodano: 22.09.2016

W dniach od 1 do 28 września br. w Krasnobrodzkim Domu Kultury czynna jest ogólnopolska wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach”.
Po prezentacji w Krasnobrodzie wystawa pokazana będzie w wielu galeriach na terenie kraju: – w październiku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, w listopadzie w Oświęcimskim Centrum Kultury, w grudniu w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W trakcie uzgodnień są kolejne prezentacje w przyszłym roku, m.in. w: Wałbrzyskiej Galerii Sztuki - Biurze Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu, Biurach Wystaw Artystycznych w Krośnie i Sieradzu, Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Prace pokazane na wystawie powstały po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów, zorganizowanych w Krasnobrodzie w 2015 r. przez Marię Grażynę Szpyrę - inicjatorkę środowiskowych spotkań przedstawicieli tej dziedziny sztuki i Krasnobrodzki Domu Kultury. Tematem warsztatów był chrzest Polski. Do projektu dołączyło Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, które wraz Urzędem Miasta w Lesznie pozyskało środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przygotowanie wystawy i druk towarzyszącego jej katalogu.
„Prezentowane […] dzieła stanowią znakomite świadectwo kontynuacji i rozwoju przez polskich artystów wielkiego dziedzictwa kultury i sztuki wyrastających od dziesięciu i pół wieku na fundamencie wiary chrześcijańskiej, położonym przez Mieszka I w 966 roku” – pisze we wstępie do katalogu wystawy prof. K. Ożóg z UJ w Krakowie.
Ilustracje zaprezentowane na wystawie przedstawiają główne postaci związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez Polskę – księcia Mieszka I i jego żonę Dobrawę, samą scenę chrztu Mieszka i jego poddanych, odchodzący w przeszłość świat pogański oraz ważniejsze wydarzenia z pierwszego etapu chrystianizacji – męczeństwo św. Wojciecha i biskupa Stanisława, zjazd gnieźnieński, w czasie którego Otton III dokonał symbolicznego aktu nałożenia cesarskiego diademu na głowę Bolesława Chrobrego, budowanie kościołów przez Bolesława Chrobrego i początki życia monastycznego w Polsce. Wyobraźnię twórczą artystów poruszały też takie  wydarzenia, jak Dagome iudex – oddanie Polski  pod opiekę papieską, złożenie przez Mieszka I u grobu św. Udalryka ramienia odlanego ze srebra jako wotum za uzdrowienie i wiele, wiele innych.
Chrześcijańska Polska, jak pisze prof. K. Ożóg, wyrastała na męczeńskiej krwi św. Wojciecha, Pięciu Braci Polskich, św. Brunona z Kwerfurtu, św. Stanisława ze Szczepanowa, a chrześcijański naród rodził świętych, którzy patronowali mu i patronują na każdym etapie dziejów. Na wystawie możemy więc zobaczyć, obok już wspomnianych świętych - św. Jadwigę Śląską, św. Jacka, św. Jadwigę Królową, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Brata Alberta, św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II.
Na wystawie są też dzieła, które w sposób symboliczny pokazują rolę i znaczenie chrztu dla współczesnej Polski.
A u t o r z y i l u s t r a c j i
Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych
prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły
ilustracji”, którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe
spotkania twórcze - Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. Jest to dla nich miejsce
inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Praca twórcza artystów
koncentruje się wokół wspólnego tematu. W efekcie dotychczasowych krasnobrodzkich spotkań powstały wystawy, które wraz z towarzyszącymi im wydawnictwami budzą zainteresowanie wielu galerii w kraju i za granicą np. „Korczak i jego dzieło”, „M. Konopnicka - O Krasnoludkach i o Sierotce Marysi”, „Pieśń ujdzie cało - Polskie pieśni patriotyczne”, „Tam za dworem, za jeziorem - Pieśni i piosenki ludowe”.
W ubiegłym roku tematem był chrzest Polski. Zestaw prac poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną krasnobrodzkie spotkania.
W sumie na wystawie zgromadzono ponad 100 prac 30 autorów, wśród których znaleźli się m. in.: J. Wilkoń, A. Heidrich, K. Michałowska, T. Wilbik, M. Wasilewski, B. Orliński, M. Nowiński, K. Lipka-Sztarbałło, F. Maśluszczak J. Marcolla, E. Wasiuczyńska, A. Sędziwy, K. Stanny,  Z. Kołaczek i A. Gołębiowski.
A l b u m
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog wydany w formie albumu z barwnymi reprodukcjami - format A4, objętość 96 stron, oprawa twarda, szyta nićmi.
Ilustracje zarówno na wystawie, jak i w albumie  opatrzone zostały fragmentami tekstów średniowiecznych kronikarzy – Galla Anonima, Jana Długosza, Thietmara oraz  wybitnych polskich pisarzy, poetów i myślicieli, m.in. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co  podnosi walory edukacyjne projektu.
Wstęp do albumu napisał prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - wybitny historyk, specjalista od historii średniowiecza, autor książki „966. Chrzest Polski”, uznanej za książkę roku 2015. Prof. K. Ożóg był również konsultantem tego przedsięwzięcia.
Projekt graficzny wykonał Bogusław Orliński - ilustrator uczestnik krasnobrodzkich spotkań, autor opracowań graficznych publikacji wydawanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury, wysoko ocenianych przez specjalistów.
Wybór, opracowanie i redakcja - Maria Grażyna Szpyra.
A u t o r p r o j e k t u k u r a t o r r e a l i z a c j i
Autorką i kuratorem realizacji projektu obejmującego warsztaty, wystawę i katalog jest Maria Grażyna Szpyra, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w kraju i za granicą.
Projekt został zrealizowany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz