zamosc.tv

Składamy projekt ustawy nowelizującej ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych

dodano: 20 stycznia 2017

Od wielu lat spółdzielcy apelują o zmianę prawa spółdzielczego. Problem złego prawa spółdzielczego był opisany wielokrotnie, co było podstawą prac parlamentarnych poprzedniej kadencji. Z przykrością stwierdzamy jednak, że negatywna ocena prawa spółdzielczego przez posłów nie przełożyła się na sfinalizowanie prac nad ustawą i uchwalenie nowego prawa spółdzielczego.

Projekt ustawy nowelizujący ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, który składa Klub Kukiz’15 jest projektem obywatelskim. Projekt ustawy powstał we współpracy z członkami spółdzielni mieszkaniowych oraz stowarzyszeniami od lat walczącymi o prawa spółdzielców i był przez nich konsultowany na każdym etapie opracowywania. To spółdzielcy doświadczając nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych zaproponowali sposób ich rozwiązania.
Celem nowelizacji ustawy jest uszczegółowienie oraz rozszerzenie obowiązujących zasad prawnych, a także zmiana przepisów funkcjonujących w obrocie prawnym lub wprowadzenie nowych uregulowań, co w konsekwencji prowadzić będzie do poprawy standardów w relacjach między organami spółdzielni, a członkiem spółdzielni, który de facto jako właściciel spółdzielczego mienia jest podmiotem, a nie przedmiotem norm prawnych określających zasady funkcjonowania polskiej spółdzielczości.
Najważniejsze zmiany proponowane w projekcie ustawy składanym przez Klub Kukiz’15:
- upodmiotowienie członków spółdzielni,
- likwidacja fikcyjnych członków spółdzielni poprzez powiązanie członkostwa z lokalem spółdzielczym,
- transparentność wszelkich działań jakie podejmują organy SM,
- zapewnienie jawności i swobodnego dostępu członków spółdzielni do dokumentów finansowych spółdzielni,
- odpowiedzialność członków organów spółdzielni mieszkaniowych za swoje działania,
- zapewnienie racjonalnego gospodarowania mieniem co w efekcie pozwoli zmniejszyć czynsz i opłaty,
- zlikwidowanie możliwości obciążania członków spółdzielni mieszkaniowych długami spółdzielni poprzez tworzenie hipoteki łącznej, w przypadku wyodrębnienia własności mieszkania.

 

 

Biuro Prasowe Kukiz'15

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz