zamosc.tv

Awangarda lubelska

dodano: 19.04.2017

18-23 kwietnia / Wystawa „Józef Czechowicz  (1903-1939)”
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza,
ul. Złota 3, Lublin

18 kwietnia rozpoczęliśmy kolejny tydzień tematyczny w ramach Sezonu „Przeżywaj historię” pod hasłem „Awangarda lubelska”. Z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, w dniach 18-23 kwietnia, zapraszamy do Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza na bezpłatne zwiedzanie wystawy „Józef Czechowicz (1903-1939)”.

Oprowadzanie po wystawie „Józef Czechowicz (1903-1939)” odbywa się w dniach 18-23 kwietnia, o godz. 11.00. Rezerwacje: 81 532 30 91, e-mail: czechowicz@muzeumlubelskie.pl
Ekspozycja przypomina biografię Józefa Czechowicza, wiodącą od kołyski w lubelskiej suterenie do pozycji „księcia poetów” w urodzajnym na poetyckie talenty okresie literatury polskiej. Ukazuje w porządku chronologicznym dzieciństwo i lata szkolne autora Kamienia, jego rozwój poetycki, począwszy od debiutu, różnorodne inicjatywy organizatorskie, etap przejmowania roli przywódcy młodej poezji, świadectwa pamięci o poecie  i jego dziele literackim. Na wystawie zostały zaprezentowane m. in. dokumenty, zdjęcia, tomiki poetyckie wydane za życia poety oraz powojenne wydania jego twórczości.
Po Józefie Czechowiczu ocalało bardzo mało osobistych przedmiotów. Jego ostatnie mieszkanie znajdujące się na warszawskim Mokotowie przy ulicy Narbutta 11 a, opuszczone przez poetę w pierwszych dniach września 1939 roku, zostało dość szybko okradzione z tego, co było łatwo spieniężyć. Na szczęście złodziei nie interesowały rękopisy, maszynopisy, bruliony i niektóre z książek należące do Józefa Czechowicza. Te w sporej części ocalały wyniesione z mieszkania przez Wacława Mrozowskiego. Nieliczne przedmioty, jakie udało się zgromadzić, można oglądać w
gablotach i na wystawie w Muzeum. Są to między innymi dwa dzwoneczki przywiezione z Francji
(jednym z nich – przymocowanym do tablicy w korytarzu – można zadzwonić), obrus i serwetki z wyszytymi przez siostrę poety – Katarzynę Głuszewską – inicjałami Józefa Czechowicza.
Ekspozycję uzupełnia łyżeczka należąca do rodziców Józefa Czechowicza z wygrawerowanymi inicjałami jego ojca – Pawła oraz przedmioty pochodzące sprzed II wojny światowej odpowiadające opisowi rzeczy znajdujących się w pokoju poety. Te nieliczne przedmioty warto skonfrontować z bardzo dużą spuścizną literacką Józefa Czechowicza, jaką pozostawił po sobie twórca tragicznie zmarły zaledwie w wieku 36 lat i którą, pomimo jej rozproszenia w czasie wojny, udało się zgromadzić w Muzeum.

Sezon „Przeżywaj historię”
Sezon „Przeżywaj historię” to pasjonująca przeszłość Lublina podana w prezencie mieszkańcom i gościom miasta z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. To szansa na poznanie własnego dziedzictwa kulturowego i historii. Muzea, ośrodki kultury, kościoły, instytucje badawcze i placówki zajmujące się Lublinem na nowo otworzą się dla mieszkańców. W czasie specjalnych, bezpłatnych tygodni tematycznych udostępnią swoje ekspozycje, prezentując zbiory oraz dokumenty związane ze wszystkimi etapami rozwoju Lublina. W ramach sezonu odbędą się również wystawy specjalne, koncerty i projekty multimedialne. Jego zwieńczeniem będzie rozbudowany program atrakcji związanych z historią i turystyką – „Sezon Lublin”.
W realizację programu w ramach Sezonu „Przeżywaj historię” zaangażowali się: Archikatedra Lubelska w Lublinie, Archiwum Państwowe w Lublinie, Dom Słów, Dworek Wincentego Pola,  Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum im. Józefa Czechowicza, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Piwnica pod Fortuną, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna. Aktualny program sezonu „Przeżywaj historię” na www.700.lublin.eu oraz na stronach instytucji partnerskich. Wymagane wcześniejsze zapisy. Dodatkowych informacji udzielają instytucje organizujące poszczególne wydarzenia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
GŁÓWNY PROGRAM TYGODNI TEMATYCZNYCH / wstęp wolny
I Architektura i widoki Lublina na plakatach, warsztaty i oprowadzanie kuratorskie / 11-19 lutego
II Lublin w dokumencie archiwalnym. Historia miasta Lublina, ukazana przez pryzmat materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie (prelekcja i pokaz) / 13-17 lutego
III Kaplica dźwiękowa, artefakty kościelne, krypty / 28 lutego-5 marca
IV Wędrowanie po krużgankach dominikańskich/ 6-12 marca
V Jerzy Nowosielski w Lublinie / 13-17 marca
VI Rodzina Lubomelskich i podziemne freski / 17-23 marca
VII Spotkanie Wschodu z Zachodem. Kaplica Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie / 21-26 marca
VIII Historia współczesna / 23-31 marca
IX Miejsce Hartwigów i Widzącego z Lublina / 29 marca-4 kwietnia
X Lublin w okresie Solidarności. Zwiedzanie wystawy oraz warsztat dla dzieci wokół książki „Dopóki niebo nie płacze” / 4-8 kwietnia
XI Awangarda lubelska /18-23 kwietnia
Muzeum im. Józefa Czechowicza
Rezerwacja: 81 532 30 91, e-mail: czechowicz@muzeumlubelskie.pl
XII Lublin romantyczny / 24-28 kwietnia
Dworek Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna13
Rezerwacja: 81 747 24 13, e-mail: dworekpola@muzeumlubelskie.pl

 

 

Katarzyna Duma


Rzecznik Prasowy 700-lecia
Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz