zamosc.tv

Polsko-Indyjskie Forum Biznesu

dodano: 04.05.2017

W Ministerstwie Rozwoju odbyło się Polsko-Indyjskie Forum Biznesu z udziałem Mohameda Hamida Ansariego, Wiceprezydenta Republiki Indii; Beaty Szydło, Prezes Rady Ministrów oraz Jerzego Kwiecińskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Forum odbyło sie przy okazji oficjalnej wizyty Wiceprezydenta Indii w Polsce. W godzinach porannych odbyło się również spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Wiceprezydentem Republiki Indii Mohammadem Hamidem Ansarim w Kancelarii Prezydenta.
Gości zebranych na forum przywitał J J Singh - Prezes Indyjsko - Polskiej Izby Gospodarczej, która była współorganizatorem wydarzenia. Zachęcał wszystkich do rozmów i współpracy, która w świetle wizyty delegacji z Indii ma szansę na dynamiczny rozwój w najbliższych latach.
Następnie głos zabrała Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów, która mówiła jak ważny jest aspekt gospodarczy we współpracy polsko - indyjskiej.
O relacjach z Indiami mówił również Wiceminister Jerzy Kwieciński, który podkreślał że Polska stawia na wzmocnienie polsko-indyjskiej współpracy. Ministerstwo Rozwoju wybrało Indie jako jeden z pięciu rynków perspektywicznych, na terenie których przez najbliższe 3 lata prowadzone będą wzmożone działania promujące polską gospodarkę. Ponadto Indie zostały zakwalifikowane do pięciu promocyjnych programów branżowych, co pozwoli zwiększyć wsparcie finansowe dla polskich firm, chcących uplasować swoje towary lub inwestować na tym rynku.
Jerzy Kwieciński,Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
Polska przywiązuje duże znaczenie do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami, rynkiem z ogromnym potencjałem rozwojowym i  perspektywicznym rynkiem dla polskich eksporterów i inwestorów. Chcemy wzmacniać polsko-indyjską współpracę gospodarczą i podnieść ją w najbliższej przyszłości do poziomu partnerstwa strategicznego.
Sukcesy polskich firm - Billennium India Private Limited
W drugiej części spotkania głos zabrali przedstawiciele polskich firm, które odnoszą sukces na rynku indyjskim i indyjskich, które funkcjonują w Polsce. O swojej działalności mówili przedstawiciele firm TZMO, Lumel, Uflex i Billenium. Billennium to ponad 14 lat doświadczenia w tworzeniu innowacyjnych narzędzi i rozwiązań dla biznesu. Marek Drob - Dyrektor lubelskiego oddziału Billenium mówił o licznych wyzwaniach, z którymi musieli się zmierzyć kiedy podjęli decyzję o ulokowaniu nowego biura w Pune, Indie. Firma cały czas się rozwija i szuka nowych możliwości, dlatego na potrzeby jednego z klientów uruchomili biuro właśnie w Indiach. W najbliższym czasie planowane jest szkolenie hinduskich pracowników w siedzie lubelskiego oddziału.
Polsko - Indyjskie relacje gospodarcze
Wg wstępnych danych MR, w 2016 r. nastąpił dynamiczny wzrost obrotów handlowych z Indiami. Eksport polski wzrósł o 44% (do kwoty prawie 670,0 mln dol.) w stosunku do 2015 r., import zaś wyniósł 2,1 mld dol. i wzrósł o 20%. W tym okresie obroty ogółem wykazały wzrost o 25% w stosunku do roku 2015.Zwiększenie sprzedaży wynikało ze wzrostu eksportu najważniejszych grup produktów, tj. wyrobów metalurgicznych (o 24%), wyrobów przemysłu chemicznego (o 25%), produktów mineralnych prawie 2-krotnie, wyrobów ceramicznych o ok. 80% oraz wyrobów elektromaszynowych (o 56%). Jednakże największy wzrost zanotowano w grupie metali szlachetnych (srebro), których wyeksportowano w 2016 roku za kwotę ponad 40,0 mln USD, podczas gdy w 2015 roku była to wartość śladowa i wyniosła 90,0 tys. dol.

Przeczytaj cały artukuł
Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz