zamosc.tv

Na ucztę z lubelskich przysmaków do Bełżyc!

dodano: 05.06.2017

Wyjątkowo przed wakacjami zapraszamy na coroczną ucztę organizowaną pod szyldem „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Wojewódzki finał konkursu połączony z degustacjami, pokazami i kiermaszem lubelskich produktów tradycyjnych tym razem odbędzie się w ramach  obchodzonego jubileuszu 600-lecia Bełżyc. Impreza startuje 10 czerwca (w sobotę) równo w południe na bełżyckim stadionie miejskim.

O palmę pierwszeństwa zmagać się będzie ponad sześćdziesięciu wytwórców, którzy przygotują 80 konkursowych produktów i 12 zestawów obiadowych. Część z nich powalczy o nominacje do ogólnopolskiej nagrody „Perła”. W kiermaszowej ofercie znajdą się ponadto pozakonkursowe frykasy.
Co znajdziemy na stoiskach w Bełżycach? Same smakołyki, które spełniają wyśrubowane wymagania dotyczące jakości i pochodzenia – muszą wywodzić się z kultywowanych w regionie zwyczajów i być wytwarzane tradycyjnymi metodami w małej skali. Będzie więc cała gama pieczywa, tego na słono i na słodko, wędlin, serów, miodów, pasztetów, gryczaków, napojów , ciastek, pierogów i innych regionalnych specjałów. Nie zabraknie tych już promujących nasz region na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych (LPT), ale i tych, które dopiero pretendują do tej roli. W bełżyckim menu znajdą się m.in.: pasztet z kaszy orkiszowej z czerwoną kapustą, olej z cząbru, miód wyciskany – organiczny, ptysie z bitą śmietaną i malinami czy świeżo wpisane na LPT lody sławatyckie. Ciekawe doznania smakowe zapowiadają też takie frykasy, jak: konfitura wytrawna z buraka ćwikłowego, pełnoziarniste pierogi pieczone z samopszy nadziewane lędźwianem i jagłami oraz syropy: rokitnikowy na miodzie i z nawłoci (syrop  z  rózgi). Konia zaś z rzędem temu, kto po nazwie odgadnie, co kryje się pod takimi nazwami, jak: stasiuki, skubaniec, sakiewki dziadowskie i kotki zwane turtaczkami.
Egzotyczne zestawienia tradycyjnych polskich surowców zaproponują też autorzy zestawów obiadowych, wśród których znajdą się np.: zupa pokrzywowa i zapiekana kasza jaglana ze śliwkami, barszcz czereśniowy i ozorek wieprzowy z jaglanym racuchem, a także… pieremiacze i kakory. Słowem, będzie w czym wybierać i co odkrywać.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz