zamosc.tv

Cudzoziemcy będą przyjmowani w lepszych warunkach

dodano: 01 wrzesnia 2017, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie otrzymał dofinansowanie z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) na wyremontowanie budynku przy ul. Czechowskiej 15 w Lublinie i przeznaczenie go do wyłącznej obsługi cudzoziemców. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku a zakończyć w sierpniu 2019 r. Pochłoną blisko 1,1 mln zł z czego 824 tys. zł to środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zarządza FAMI.

Umowę na realizację projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd” podpisali dziś w Warszawie wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wraz z dyrektorem generalnym LUW w Lublinie Pawłem Gilowskim oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Angeliką Konaszczuk.
 Wyodrębnienie budynku przy ul. Czechowskiej jedynie do potrzeb cudzoziemców poprawi komfort obsługi klientów jak i pracy urzędników. Budynek zostanie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych (oznakowanie w alfabecie Braille’a, likwidacja utrudnień dla osób niepełnosprawnych). Dla matek z dzieckiem zostaną utworzone specjalne miejsca, a w toalecie znajdzie się przewijak dla dzieci. Dla osób, które nie znają dobrze języka polskiego zostanie zamontowane oznakowanie w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Wydzielone pokoje przesłuchań dadzą możliwość komfortu obsługiwanym osobom, zwłaszcza w przypadku gdy wymagają one szczególnego traktowania (są po ciężkich przejściach, doświadczyły przemocy itp.).
 Całkowity budżet projektu to 1 099 269,20 zł. Dofinansowanie z FAMI wynosi 85 proc. tej kwoty, tj. 824 451,90 zł.
 Realizacja projektu  „PRZYJAZNY I BEZPIECZNY URZĄD”  planowana jest od 01.09.2017 do 31.08.2019. Celem projektu jest rozwój infrastruktury poprzez wyodrębnienie, modernizację, odnowienie i unowocześnienie budynku, służącego do kompleksowej obsługi obywateli państw trzecich, a także dążenie do profesjonalnej obsługi tychże obywateli poprzez podwyższenie poziomu znajomości języków obcych oraz specjalistycznych umiejętności urzędników. Celem projektu jest również prowadzenie działań informacyjnych poprzez opracowanie nowoczesnej i przyjaznej dla cudzoziemców strony internetowej w wybranych językach. Podejmowane w ramach projektu działania zmierzały będą w kierunku przeciwdziałania nielegalnej migracji, w tym nielegalnej migracji zarobkowej oraz zjawisku handlu ludźmi, a także staną się wizytówką państwa przyjmującego. Projekt zakłada wyremontowanie budynku przy ulicy Czechowskiej 15 w Lublinie. w celu przeznaczenia go do obsługi wyłącznie obywateli państw trzecich. Rezultatem projektu będzie stworzenie przyjaznego i bezpiecznego dla obywateli państw trzecich urzędu, w którym przy pomocy nowoczesnych narzędzi oraz przeszkolonych pracowników uzyskają oni profesjonalną i kompleksową obsługę.
 Remont i modernizacja budynku, wyodrębnionego jedynie do obsługi obywateli państw trzecich,  poprawi komfort pracy, poziom bezpieczeństwa oraz  przyczyni się do korzystnej zmiany warunków obsługi cudzoziemców.
 W oddzielnym budynku 31 pracowników zostanie rozmieszczonych w dużych, przystosowanych do obsługi interesantów 19 pomieszczeniach biurowych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt. W piwnicy umieszczone zostaną szafy i regały, w których znajdować się będą uporządkowane archiwalne akta, wykorzystywane w kolejnych postępowaniach administracyjnych. Na parterze zostanie stworzona klimatyzowana poczekalnia, w której znajdą się stoliki wraz z krzesłami, tablice informacyjne oraz kącik dla matki z dzieckiem, a także stoliki i zabawki dla starszych dzieci. W toalecie zostanie umieszczony przewijak. Zbudowany zostanie również profesjonalny punkt informacyjny. W przestronnym holu na piętrze zostaną ustawione stoliki z krzesłami oraz kącik dla matki z dzieckiem przeznaczone dla cudzoziemców, którzy będą oczekiwać na złożenie wyjaśnień w toczących się postępowaniach administracyjnych. Umieszczone zostaną także tablice informacyjne. Działania te w konsekwencji ewidentnie poprawią komfort obsługi dla cudzoziemca.
 Zainstalowany system zarządzania ruchem cudzoziemca połączony z internetowym kalendarzem oraz aplikacją, służącą do śledzenia etapów postępowania administracyjnego usprawni proces składania wniosków, zlikwiduje kolejki interesantów, wyeliminuje nadużycia ze strony nieuczciwych pośredników oraz przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszenia niepewności dotyczących aktualnego stanu rozpatrywanego wniosku.
 Efektem przeprowadzonych szkoleń językowych (język angielski, język ukraiński, język rosyjski) oraz szkoleń z zakresu obsługi „trudnego” klienta z innego kręgu kulturowego będzie wzrost poziomu profesjonalizmu wśród urzędników. W konsekwencji poprawie ulegnie jakość obsługi obywateli państw trzecich, a także lepsze zrozumienie indywidualnej sytuacji każdego z nich.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz