zamosc.tv

„Maluchy” w obronie pszczół dotarły do Lublina

dodano: 12 wrzesnia 2017, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona tematom związanym ze współczesnymi zagrożeniami będącymi skutkiem industrializacji i stosowania nowych środków chemicznych, które negatywnie wpływają na życie pszczół.

W celu zwiększenia zainteresowania społeczeństwa pojawiającymi się zagrożeniami organizacje pszczelarskie kolejny już raz wyruszyły na ogólnopolski rajd Polskimi Fiatami 126p udekorowanymi w emblematy związane ze słynnymi pracowitymi owadami.
Tegoroczny rajd pszczelarzy odbywa się pod hasłem „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”, a sami bartnicy trasę z Krakowa do Koszalina przemierzają wzbudzającymi sentyment Polskimi Fiatami 126p, przez co cała inicjatywa nazywana jest również „rajdem maluchów”. Rajd z dawnej stolicy Polski wyruszył 9 września. Udział w nim bierze 13 drużyn składających się z pszczelarzy, miłośników miodu, naukowców, uczniów i przedstawicieli firm pomagających pszczelarzom poprzez produkcję pasz, urządzeń i akcesoriów pszczelarskich. Przybycie na metę w Koszalinie planowane jest na 16 września.
LUW był jednym z przystanków na trasie bartników. W konferencji, która miała miejsce w budynku LUW, a dotyczyła m.in. kwestii związanych z ochroną pszczół, ich znaczeniem w gospodarce oraz  przyszłości polskiego pszczelarstwa, wzięli udział: dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Rzeziński, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, kierownicy stowarzyszeń i związków pszczelarskich oraz uczestnicy rajdu. Spotkaniu przewodniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który w swoim wystąpieniu podczas konferencji podkreślał znaczenie podjętej inicjatywy nie tylko dla pszczół ale także dla całego środowiska naturalnego, a co za tym idzie dla zdrowia i zycia człowieka. Wicewojewoda podziękował uczestnikom rajdu i zapewnił, że w swoich działaniach mogą liczyć na jego wsparcie.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz