zamosc.tv

Marian Pilarski „Jar” i Stanisław Bizior „Eam” spoczną w Radecznicy

dodano: 04.10.2017

Pogrzeb będzie miał miejsce 14 października w Radecznicy. W wyniku rozmów z ojcami Bernardynami, z ojcem gwardianem, za pośrednictwem ojca prowincjała, ustalono, że najbardziej godnym miejscem spoczynku tych dwóch żołnierzy niezłomnych będzie krypta pod Bazyliką w Radecznicy – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej nt. pogrzebu Marina Pilarskiego ps. „Jar” i Stanisława Biziora ps. „Eam”.

W konferencji wzięli również udział syn Stanisława Biziora - Zygmunt Bizior,  poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, p.o. dyrektora IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły i sekretarz Stowarzyszenia „Głos Bohatera” Wojciech Kondrat.
Wojewoda Przemysław Czarnek poinformował, że krypta będzie pełniła podwójną rolę. – Będzie miejscem spoczynku tych dwóch żołnierzy niezłomnych, ale jeśli IPN odnajdzie kolejnych naszych bohaterów, to oni, za ewentualną zgodą rodzin, mogą być tutaj pochowani. Bazylika ojców Bernardynów to było miejsce, w którym Żołnierze Niezłomni uzyskiwali schronienie. W drugiej kolejności będzie to miejsce pamięci, które będzie świadczyło o tym, jaką pomoc Żołnierzom Niezłomnym w tych tragicznych latach świadczyli ojcowie Bernardyni, którzy przypłacili ją niejednokrotnie swoim zdrowiem i życiem. Represje jakich doświadczali ze strony władz komunistycznych doprowadzały niejednokrotnie do takiej sytuacji, która uniemożliwiała dalszą posługę, ponieważ były ogromne.
Poseł Sławomir Zawiślak, podkreślił, że kultywowanie tradycji Żołnierzy Niezłomnych w regionie jest niezwykle żywe. – Jako poseł od 19 lat funkcjonuje w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który kultywuje wraz z innymi organizacjami tradycje 9. Pułku Piechoty Armii Krajowej i konspiracji akowskiej na terenie Zamojszczyzny. Jesteśmy przed bardzo ważną uroczystością dla Polski, nie tylko dla naszego regionu. Śp. Marian Pilarski „Jar” i Stanisław Bizior „Eam” należą do pokolenia, które od klęski wrześniowej praktycznie od razu podjęli walkę za wolną Polskę, a później po tak zwanym wyzwoleniu i wejściu armii sowieckiej, dalej stanęli w tym szeregu walki.
Poseł Zawiślak zwrócił uwagę, że postawa, jaką przez swoje życie prezentowali „Jar” i „Eam” jest godna naśladowania. – Jako Związek zasługi dla ojczyzny pana płk. Mariana Pilarskiego zauważyliśmy już kilka lat temu. Złożyłem wniosek o pośmiertny awans dla płk. i cieszę się, że było to skuteczne. A teraz Związek także złożył wniosek przy pomocy IPN, o awans dla ppor. Stanisława Biziora „Eama” i wiemy już o tym, że ten awans został przyznany i będzie wręczony w czasie uroczystości pogrzebowych. Dzięki ich postawie będziemy mogli przypomnieć, że na Lubelszczyźnie istniało bardzo silne podziemie, moim zdaniem lekko zapomniane w historii Polski. II Zamojski Inspektorat Armii Krajowej był jedną z najsilniejszych i najliczniejszych organizacji, która zgromadziła polskich patriotów w walce z komunistyczną władzą. 
Fakty z życia bohaterów antykomunistycznego zrywu przedstawił p.o. dyrektora IPN Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik. Dyrektor przypomniał, że w styczniu tego roku szczątki obu żołnierzy zostały odnalezione i w kwietniu, w Kancelarii Prezydenta, podczas oficjalnej konferencji prasowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom płk. Pilarskiego i kpt. Biziora.
Pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły powiedział, że szczątki doczesne bohaterów znajdują się w tej chwili w Lublinie (na Zamku Lubelskim wykonano na nich wyroki śmierci 4 kwietnia 1952 r.) w Zakładzie Medycyny Sądowej, skąd ich uroczyste wyprowadzenie nastąpi 13 października o godz. 9.
Mieszkańcy miejsc, gdzie żyli i służyli w konspiracji „Jar” i „Eam”, będą mogli im oddać hołd. Kondukt pogrzebowy wyruszy tego dnia do Sitańca, Zamościa, Tyszowiec i Mokregolipia, gdzie o godz. 17.30 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego zostanie odprawiona msza św. i będzie wystawiona warta honorowa. Następnego dnia nastąpi wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego, a po niej nastąpi pochówek w kryptach pod Bazyliką.
Wojciech Kondrat, sekretarz stowarzyszenia „Głos Bohatera” podkreślił, że Radecznica jest miejscem symbolicznym dla żołnierzy walczących z okupantem niemieckim i sowieckim. Była tam przechowywyana broń, byli ukrywani i leczeni ranni. Przez dwa lata funkcjonowania, Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab II Inspektoratu Zamojskiego AK. Dla samego płk. Pilarskiego „Jara” Radecznica była praktycznie drugim domem.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz