zamosc.tv

Obrona Terytorialna na Lubelszczyźnie rośnie w siłę

dodano: 01.03.2018

Ponad 120 ochotników z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie 3 marca br. szkolenie podstawowe. To wielki sprawdzian dla kandydatów i przepustka, by zostać jednym z Terytorialsów.

Kolejni ochotnicy z Lublina i Dęblina, rozpoczną podstawowe, 16-dniowe szkolenie, tzw. „szesnastkę”. Jest ono prowadzone dla osób, które do tej pory nie miały 
do czynienia ze służbą wojskową. Trwające w terminie 3-18 marca br. szkolenie będzie prawdziwym testem kondycji, sprawności, jak również motywacji. Ci, którzy przejdą go pomyślnie, złożą uroczystą przysięgę wojskową w dniu 18 marca br. 
w Lubartowie i zasilą szeregi lubelskiej brygady, a konkretnie 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie i 22 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie.
Pierwszy dzień szkolenia to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Natomiast w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane 
w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne scala wszystkie inne tematy szkoleniowe, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Na zakończenie każdy 
z Terytorialsów przejdzie sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności jakie nabył podczas „szesnastki”. W trakcie tego szkolenia szesnastodniowego, statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji.
„Szesnastka” to początek intensywnej drogi szkoleniowej Terytorialsów. W ciągu trzech lat żołnierze muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych, w tym wziąć udział w szkoleniach poligonowych. Doskonalenie specjalistów, np. saperów, to kolejnych kilkadziesiąt dni szkoleniowych. Dopiero po 3 latach służby nastąpi certyfikacja żołnierzy TSW i otrzymają oni status tzw. „combat ready”.
Zadania 2 LBOT w 2018 roku
Główne zadania 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku skoncentrowane są przede wszystkim na szkoleniu żołnierzy. Do tej pory odbyło się już sześć szkoleń podstawowych, każde zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. W 2018 roku zaplanowanych jest osiem takich szkoleń. Obecnie w strukturze lubelskiej brygady jest ponad 1700 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i ponad 300 żołnierzy zawodowych. Proces formowania 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończy się do końca 2018 roku.
Misja Wojsk Obrony Terytorialnej
Pierwszą misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona, a drugą wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof, czy też wypadków.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) są przygotowane do realizacji zadań zarówno 
w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Wspólnym mianownikiem zadań stojących przed WOT zawsze będzie pomoc i wsparcie społeczności lokalnej, w której Terytorialsi codziennie funkcjonują, przez co będą z nią szczególnie mocno związani.
Kim są żołnierze WOT
Terytorialsi to osoby młode, z wykształceniem wyższym lub technicznym, aktywne zawodowo i zaangażowane społecznie. Statystyki pokazują, że średnia wieku to 
32 lata, a blisko 30% Terytorialsów ma nie więcej niż 25 lat. Co dziesiąty Tetytorials to kobieta. Najczęściej deklarowanym powodem wstąpienia do WOT jest możliwość zbalansowania życia osobistego, zawodowego i służby dla kraju. Dla wielu terytorialna służba wojskowa to szansa na kontynuację rodzinnych tradycji, a także rozwój pasji i zainteresowań.


kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ



 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz