zamosc.tv

Koncert Pasyjny w Zamościu

dodano: 07.03.2018

Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka wykonanie JERZY ZELNIK muzyka BALTIC NEOPOLIS ENSEMBLE 10.03.2018 (sobota) / godz. 16.00 Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.
Wstęp wolny.

Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy - liderzy Baltic Neopolis Orchestra).
Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.
KONCERT PASYJNY jest prezentowany w okresie Wielkiego Postu, w 14 katedrach i świątyniach w Polsce, w ramach projektu 14 KATEDR. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.
Jest to druga edycja projektu, pierwsza odbyła się w 2017 r. i spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności.
SIEDEM OSTATNICH SŁÓW CHRYSTUSA NA KRZYŻU - Jerzy Zelnik o Projekcie:
"Siedem słów? - Czy raczej ostatnie siedem nauczań cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy.
Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona „Pasja”, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela."
WYKONANIE
Jerzy Zelnik – aktor, reżyser
W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie, na wydziale aktorskim. Miał już za sobą debiut w filmie Kawalerowicza „Faraon”.
W latach1968-2005 współpracował jako
Baltic Neopolis Ensemble
To zespół muzyków- liderów Baltic Neopolis Orchestra (laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna).
Baltic Neopolis
Orchestra jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne
recenzje krytyków.
Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Zespół nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach.
Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.
Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House w Londynie).
aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie czy Teatrem Studio w Warszawie. Z bardziej znaczących ról wymienić warto: Mindowe w dramacie Słowackiego, Banco w sztuce Ionesco, Niechludow w „Zmartwychwstaniu” Tołstoja, conradowski Razumow, Jazon w „Medei” Eurypidesa, Książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju”, Klaudiusz w „Hamlecie”, Trigorin w „Czajce” Czechowa.
Wystąpił też w roli Makbeta w spektaklu wyreżyserowanym przez siebie w teatrze białostockim w 2002 roku.
Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008
wyreżyserował „Rozbity dzban” Kleista i „Wszystko z miłości” Ayckbourna oraz zagrał ostatnią główną rolę, Don Juana.
Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym.
W serialach i Teatrze Telewizji był często obecny grając m.in.: Dr. Murka w serialu
o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona”, Hrabiego w spektaklu „Nieboska komedia” Krasińskiego czy Heroda w „Pastorałce” Schillera .
W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt filmów fabularnych:
Jan „Kapucyn” w „Skorpionie, Pannie i Łuczniku”, Łukasz Niepołomski
w „Dziejach grzechu”, Zygmunt August w „Epitafium dla Radziwiłłówny”,Hrabia Moritz w filmie „Cheat” - to tylko niektóre z wielu mniejszych lub większych ról.
W 1997 roku nagrodzony odznaką Zasłużony
Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, odebrał w 2017 roku Złoty Medal „ Gloria Artis”
Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016) oraz Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015).
Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji.
Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carle Loewe.
KALENDARIUM PROJEKTU 14 KATEDR
1. Nowy Sącz 
24.02. 2018 (sobota) / godz. 19.00 Bazylika Kolegiacka św. Małgorzaty 

2. Limanowa
25.02.2018 (niedziela) / godz. 16.45 Bazylika Matki Boskiej Bolesnej 

3. Radomsko
02.03.2018 (piątek) / godz. 18.30 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej 

4. Oświęcim
03.03.2018 (sobota) / godz. 17.00 Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego 

5. Brzeszcze
04.03.2018 (niedziela) / godz. 17.30 Kościół św. Urbana 

6. Suwałki
09.03.2018 (piątek) / godz. 19.00 Kościół Chrystusa Króla 

7. Zamość
10.03.2018 (sobota) / godz. 16.00 Kościół Matki Bożej Królowej Polski 

8. Chełm
11.03.2018 (niedziela) / godz. 19.00 Bazylika Narodzenia NMP 

9. Opoczno
16.03.2018 (piątek) / godz. 17.00 Kościół św. Bartłomieja 

10. Białystok
17.03.2018 (sobota) / godz. 19.15 Bazylika Wniebowzięcia NMP 

11. Augustów
18.03.2018 (niedziela) / godz. 19.00 Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa 

12. Zielona Góra
23.03.2018 (piątek) / godz.19.00 Kościół św. Alberta Chmielowskiego 

13. Trzebnica
24.03.2018 (sobota) / 19.30 Bazylika św. Jadwigi 

14. Oleśnica
25.03.2018 (niedziela) / 19.00 Bazylika św. Jana Apostoła 

 

 

Anna Muszyńska

koordynator projektu

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz