zamosc.tv

Czas na dekomunizację pomników tylko do końca marca

dodano: 12.03.2018

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej dekomunizacji pomników. Po konferencji prasowej odbyło się spotkanie z samorządowcami, w którym uczestniczył także wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski oraz dr Rafał Drabik z lubelskiego oddziału IPN.

– Mamy za sobą dekomunizację ulic i ona przebiegła w województwie lubelskim bardzo spokojnie. Mam nadzieję, że w podobny sposób będą przebiegać działania związane z dekomunizacją pomników i tablic upamiętniających system komunistyczny bądź osoby z nim związane – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.
Celem konferencji było przybliżenie uwarunkowań prawnych i rzeczowych obecnego etapu procesu dekomunizacji. Zgodnie z ustawą obowiązek usunięcia pomnika, spoczywający na właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której pomnik się znajduje. Termin wykonania został określony do 31 marca 2018 r. W przypadku nie wykonania obowiązku, wojewoda w drodze decyzji, będzie nakazywał właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, jego usunięcie. Wydanie decyzji o usunięciu pomnika będzie wymagało opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Przez słowo pomnik należy rozumieć także: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
– To jest ogromne zaniedbanie III Rzeczpospolitej Polskiej dotyczące procesów dekomunizacji. My po prostu tej dekomunizacji nie przeprowadziliśmy, zarówno w sferze nazw ulic, jak i pomników, odnoszących się do totalitarnego ustroju komunistycznego, którego propagowanie zabronione jest w Konstytucji RP. Komunizm tym tylko różni się od faszyzmu i nazizmu, że wymordował więcej ludzi na świecie. Nie ma żadnych innych różnic pomiędzy zbrodniczą ideologią komunistyczną a zbrodniczą ideologia faszystowską i nazistowską. W związku z powyższym w ramach edukacji przyszłych pokoleń jesteśmy zobowiązani jako demokratyczne i niepodległe państwo do usunięcia z przestrzeni publicznej wszystkich tych elementów, które w sposób sprzeczny z systemem ustrojowym i prawnym, a przede wszystkim sprzeczny z moralnością, propagują wydarzenia, osoby i symbole odnoszące się do totalitarnej przeszłości PRL – podkreślił wojewoda Czarnek.
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz