zamosc.tv

Selfie z Ojcami Niepodległości

dodano: 21.05.2018

„Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” - otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” – Świdnik, 21 maja 2018
 

Na Lubelszczyźnie jako pierwszy na „Biało-czerwonym szlaku. Moja Niepodległa” znalazł się Świdnik
Rok temu, 25 maja 2017, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytamy w niej: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyraża także nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.”
Instytut Pamięci Narodowej pragnąc jak najszerzej propagować radosną rocznicę odrodzenia Polski oraz ideały wolności i solidarności, którymi kierowali się Ojcowie Niepodległości, przygotował specjalną wystawę, która została wyprodukowana w 11 egzemplarzach, po jednym dla każdego z Oddziałów IPN.. W poniedziałek, 21 maja w 11 miastach Polski nastąpiła uroczysta ich inauguracja. „Ojcowie Niepodległości” na Lubelszczyźnie zostali pokazani w Świdniku – przed kinem „Lot”.
Podczas wydarzenia, jako pierwszy, głos zabrał dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik. Przybliżył zebranym ideę „Biało-czerwonego szlaku” oraz prezentowaną wystawę. Po nim wypowiedział się rzecznik prasowy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Brzózka, który stwierdził, że choć mamy 6 Ojców Niepodległości, to bez wsparcia wielu osób, które wspierały ich działania nie udałoby się osiągnąć niepodległości. W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, zauważając, że wśród tych mas stojących za Ojcami Niepodległości byli również przodkowie zebranej młodzieży. Głos zabrał także Janusz Królik – przewodniczący Rady Miasta Świdnika. Na koniec wystąpił chór męski Arion, którego dyrygentem jest Magdalena Celińska.
Uczestnicy wydarzenia z zainteresowaniem przyglądali się wystawie, która ruszy również do innych miast naszego regionu. Niektórzy z młodzieży zdecydowali się nawet na zrobienie sobie selfie z Ojcami Niepodległości.
Wydarzenie poprowadziła Justyna Kowalczyk ze świdnickiej Strefy Historii.
Wystawa składa się z 10 trójściennych ekspozytorów. Ponad dwumetrowe plansze pokazują sylwetki polskich mężów stanu oraz ich biogramy w języku polskim i angielskim. Prezentujemy również kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, kopie najważniejszych dokumentów, mapę ukazującą, jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. 
Wystawę przygotował szczeciński oddział IPN.
Organizatorzy otwarcia wystawy w Świdniku:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Miasto Świdnik
Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
Wydarzenie objęte jest akcją #MojaNiepodległa


Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie


Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz