zamosc.tv

Kompleksowa konserwacja rowów melioracyjnych

dodano: 27.06.2018

27.06.2018 r. zostanie podpisana umowa na realizację zadania pn. „ Kompleksowa konserwacja rowów melioracyjnych funkcjonujących na terenie Miasta Zamość.Podmiotem odpowiedzialnym za realizację będzie Związek Spółek Wodnych w Zamościu, ul. Śląska 47, 22-400 Zamość. Kwota przeznaczona na konserwacje rowów wynosi 389 551, 31 zł brutto.80% powyższej kwoty tj. 311 641,00 zł pochodzić będzie z pożyczki udzielonej Miastu Zamość przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz.1566) rowy melioracyjne/odwadniające zaliczane są do tzw. urządzeń wodnych melioracyjnych kształtujących stosunki wodne na danym terenie.

Rola i znaczenie tego typu urządzeń melioracyjnych będzie wzrastać w najbliższych latach w związku z nasilaniem się anomalii pogodowych i zwiększeniem częstotliwości pojawiania się gwałtownych opadów atmosferycznych.Urządzenia i systemy melioracyjne, stanowią ważny element infrastruktury technicznej na terenie miasta Zamość, spełniając istotną funkcję w ochronie przed podtopieniami oraz przeciwpowodziowej.W procesie eksploatacji, urządzenia te powinny być poddawane zabiegom konserwacyjnym,w odpowiednim zakresie i częstotliwością. Utrzymanie kanałów i rowów melioracyjnych w stanie sprawności technicznej, jest jednak zadaniem trudnym oraz kosztownym.Za jeden z głównych problemów obecnego stanu infrastruktury wodno-melioracyjnej należy uznać niedostateczną ilość środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie sieci rowów melioracyjnych, których łączna długość na terenie miasta Zamość wynosi ok. 30 km.Planowaną konserwacją objęte będą rowy odwadniające, które są kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania systemów kanalizacji deszczowej na terenie Miasta Zamość oraz zapewnienia bezpieczeństwa przed powodzią oraz podtopieniami.
Zakresem kompleksowej konserwacji objęte będą nw. rowy:
-       system rowów na terenie osiedli Majdan i Rataja - rowy: C, C1, B, B1, B2, B3;
-       system rowów na terenie osiedla Rataja - rowy: Z2, Z3;
-       system rowów na terenie osiedla Karolówka – rowy: A, A1, A2, A3, A4;
-       rów Z4 – osiedle Nowe Miasto – ul. Młyńska;
-       system rowów na terenie osiedla Św. Piątka - ul. Fredry -  rowy R-D4, RA;
-       system rowów na terenie osiedla Błonie - rowy: R15, R15a, R14, R13;
-       system rowów na terenie osiedla Promyk – rowy Z5, Z6.
Łączna długość rowów objęta zakresem prac wynosi 17 977,00 mb.
Szacuje się że ww. rowy pełnią funkcję odwadniającą dla ok. 60 % powierzchni Miasta Zamość (pow. ok. 1820 ha), odprowadzając wodę spływającą bezpośrednio z powierzchni lub zamkniętych systemów kanalizacyjnych.
Na podstawie doświadczeń z lat poprzednich, prace konserwacyjne planuje się przeprowadzić  w 3 etapach:
1)    ETAP 1 – prace przygotowawcze do gruntownej konserwacji w okresie od 02.07.2018 r.  do 15.09.2018 r. Prace te polegać będą głównie na:
- koszeniu skarp rowów
- koszeniu dna rowów, ewentualnie hakowaniu tj. usuwaniu roślinności zakorzenionej
- usuwaniu zakrzaczeń z dna i skarp rowów
2)    ETAP 2 – gruntowna konserwacja planowana w okresie od 05.07.2018 r. do 30.09.2018 r. Prace te polegać będą głównie na:
- mechanicznym odmuleniu dna rowów
- rozplantowaniu wydobytego urobku
- oczyszczeniu przepustów rurowych z namułu
- rozbiórce tam wykonanych przez bobry
3)    ETAP 3 – konserwacja bieżąca tj. przygotowanie rowów do okresu zimowego, 
w okresie od 01.10.2018 r. do 30.11.2018 r. Prace te polegać będą głównie na:
- koszeniu skarp rowów
- hakowaniu dna rowów tj. usuwaniu roślinności zakorzenionych
- rozbiórce tam wykonanych przez bobry.
 

 

 

Marek Gajewski - Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Zamość

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz