zamosc.tv

Minister Paweł Ciećko z wizytą u wojewody. WIOŚ będzie silniejszy

dodano: 15.11.2018

Główny inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko złożył dziś wizytę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie spotkał się z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem. Tematem spotkania było m.in. wdrażanie nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska wraz z informacją o zmianach organizacyjnych dotyczących funkcjonowania laboratoriów.

– Bardzo cieszymy się z wizyty pana ministra, który intensywnie rozwija Inspekcję Ochrony Środowiska i poszczególne jej oddziały na terenie województw, w tym w Lublinie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że nacisk na rozwój Inspekcji Ochrony Środowiska jest w interesie społeczeństwa. To jest przede wszystkim działanie prospołeczne i wychodzące naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Problem zanieczyszczania środowiska, czy to przez nielegalne wysypiska śmieci, czy śmieci palone nielegalnie palone, jest już zauważalny przez społeczeństwo – powiedział podczas briefingu prasowego Przemysław Czarnek.
Wideo z briefingu prasowego
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/577266829378298/
Jakie ustalenia zapadły podczas rozmowy ministra z wojewodą? – W sposób bardzo silny wzmacniam Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Lublinie dodatkowymi trzydziestoma etatami. Wiemy o tym, że ta zmiana wiąże również się z tym, że inspekcja będzie działała od 1 stycznia 2019 r. w cyklu ciągłym, co oznacza, że inspektorzy będą pracować całodobowo. To nie oznacza, że będą mieć nocne dyżury, ale że będą pracować również w nocy. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jak i delegatury w Zamościu, będą wchodzić na kontrole bez zapowiedzi. Dziś mamy uprawnienia, aby tam, gdzie musimy dokonać interwencji i natychmiastowego działania, móc wejść i walczyć z przestępczością przeciwko środowisku – podkreślił Paweł Ciećko.
Minister zapowiedział także powstanie w Lublinie pierwszego w Polsce laboratorium, które zajmować się będzie identyfikacją kodów odpadów. – Do tej chwili nie mamy takiego laboratorium w Polsce. Chciałbym, żeby to laboratorium centralne znajdowało się Lublinie, który za chwilę będzie doskonale drogowo połączony z całą resztą Polski, więc łatwo tutaj dostarczyć próbkę i w przeciągu kilku-kilkunastu godzin dokonać jej oceny. Lublin ma doskonałe zaplecze naukowe. To dwa potężne uniwersytety, które mają doskonałych naukowców, których chcemy w sposób pozytywny wykorzystać, m.in. do opracowania nowych metod laboratoryjnych – powiedział Ciećko.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz