zamosc.tv

Zapytanie poselskie

dodano: 21.11.2011

Zapytanie poselskie w sprawie planów likwidacji Oddziału Celnego w Biłgoraju
Ostatnie doniesienia medialne -potwierdzone zgłoszeniem mi problemu przez lokalnych przedsiębiorców- wskazują na zamiar likwidacji z początkiem przyszłego roku Oddziału Celnego w Biłgoraju, co miałoby wpisywać się w całość zmian struktury organizacyjnej Urzędu Celnego w Zamościu.
Odział Celny w Biłgoraju funkcjonuje od 1994 roku. Zakres jego działalności obejmuje procedury celne takie jak:dopuszczenie do obrotu, tranzyt, skład celny, uszlachetnianie czynne, przetwarzanie pod kontrolą celną, odprawa czasowa, uszlachetnianie bierne, a także zgłaszanie do procedury wywozu towarów, co do których składany jest wniosek o refundację wywozową.
Dzięki istnieniu Oddziału Celnego w Biłgoraju firmy oraz mieszkańcy, szczególnie z terenu powiatu biłgorajskiego i janowskiego, mogą także bez problemu załatwić wszelkie formalności związane m.in. z nabyciem wewnątrzwspólnotowym i importem samochodów osobowych. W tej chwili procedura w tym zakresie trwa krótko i nie wymaga wyjazdu do oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Zamościa czy Lublina.
Obszar działania Oddziału Celnego w Biłgoraju to teren stosunkowo dużej aktywności gospodarczej. Potwierdza to najniższy odsetek zarejestrowanych osób bezrobotnych pośród powiatów Zamojszczyzny oraz liczna obecność -obok aktywnie funkcjonującego średniego biznesu – dużych podmiotów gospodarczych m.in BRW, Ambra, Pol-scone czy Model Opakowania.
Liczni przedsiębiorcy są zaskoczeni i zaniepokojeni pomysłem likwidacji OC w Biłgoraju przedłożonym im w formie pisemnej przez Naczelnika Urzędu Celnego w Zamościu. Słusznie wskazują, iż w przypadku ewentualnej realizacji powyższych planów będą zmuszeni do ponoszenia dodatkowych, niemałych kosztów oraz może wystąpić wydłużenie czasu załatwiania spraw. Zauważają słusznie, że niewielkie koszty administracyjne funkcjonowania Oddziału w Biłgoraju w przypadku planowanego przeniesienia 5 jego pracowników do pracy w innych jednostkach wcale nie poprawią sytuacji ekonomicznej służby celnej na tym terenie. Chodzi przecież o niewielkie kwoty, które wobec częściowego zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do nowego miejsca pracy nie przyniosą zauważalnego zysku, a straty gospodarcze firm będą zapewne znacznie większe.
           Jako parlamentarzysta interesujący się stale funkcjonowaniem służby celnej, podnoszący w trakcie swojej dotychczasowej pracy parlamentarnej także potrzeby tej służby na terenie Zamojszczyzny, zauważam argumenty dotyczące potrzeby zmian w pracy Izb Celnych. Ważna jest możliwość przechodzenia przez firmy na elektroniczną formę zgłoszeń celnych, oraz  procedury uproszczone. Niekiedy m.in. z w/w powodu w przypadku niektórych obszarów kraju podnosi się problem małej ilości odpraw.
Mając jednak na uwadze potrzeby tak podmiotów gospodarczych z terenu działania Oddziału Celnego w Biłgoraju, jak i potrzeby Izby Celnej w Białej Podlaskiej , uprzejmie proszę Pana Ministra o zauważenie społecznych argumentów i zaniechanie likwidacji Oddziału Celnego w Biłgoraju oraz  odpowiedź na następujące pytania:
1.Czy rzeczywiście planowana jest, w ramach reorganizacji, likwidacja Oddziału Celnego w Biłgoraju i jakimi względami jest ona podyktowana?
2. Czy wobec dużego obciążenia pracą funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej, także Urzędu Celnego w Zamościu i wynikającej z tego konieczności pozyskania pracowników, nie rozważa Pan Minister możliwości zwiększenia etatów tej służby na tym terenie?
3. Czy zgadza się Pan z poglądem, że przeniesienie 5 pracowników Oddziału Celnego w Biłgoraju do pracy w innych jednostkach wcale nie poprawi sytuacji w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej, która wedle moich informacji, z uwagi na duże przeciążenie pracą, potrzebuje około 300 nowych etatów?
3. Jakie są inne przewidywane zmiany reorganizacyjne dotychczasowej struktury celnej na terenie działania Izby Celnej w Białej Podlaskiej, w tym szczególnie Zamojszczyzny?

Zapytanie poselskie w sprawie sytuacji rolników, którym Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie Sp. z o.o. zalegają z płatnością za dostarczony rzepak
Jeszcze przed eskalacją protestu rolników m.in. z terenu Zamojszczyzny, którym Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie Sp. z o.o. zalegały z płatnością za dostarczony rzepak, pracownicy mojego Biura Poselskiego przygotowali odpowiednie pozwy w postępowaniu nakazowym.
11 sierpnia br. osobiście spotkałem się z rolnikami na blokadzie drogi krajowej w Bodaczowie. Odpowiadając na oczekiwania protestujących, udałem się wraz z delegacją rolników do siedziby zakładu, celem podjęcia negocjacji z władzami spółki. Niestety, pracownicy ochrony poinformowali, że nieobecni są członkowie Zarządu, ani inni pracownicy, którzy mogliby udzielić wiążących informacji na temat możliwości uregulowania zaległości wobec rolników. W czasie spotkania przedstawiłem ponadto rolnikom prawne możliwości działania, a także zadeklarowałem wsparcie odpowiednim pismem do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Dlatego też dnia 11 sierpnia 2011r. wystąpiłem z pismem interwencyjnym do Prokuratora Okręgowego w Zamościu z wnioskiem o objęcie nadzorem śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie sp. z o.o., polegającego na oszustwie plantatorów rzepaku, kontrahentów spółki. W odpowiedzi Prokurator Okręgowy pozytywnie ustosunkował się do wszystkich moich postulatów i poinformował, że postępowanie w tej sprawie zostało objęte „zwierzchnim nadzorem służbowym tut. Prokuratury Okręgowej”.Dodatkowo w moim Biurze Poselskim były przygotowywane wzory pozwów dla rolników, którzy zdecydowani są wystąpić przeciwko Zakładom Tłuszczowym w Bodaczowie Sp. z o.o. na drogę sądową.
Jak informują lokalne portale informacyjne Pan Minister w czasie spotkania z Wiceprezesem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku Panem Szymonem Kuczyńskim obiecał, iż jako pierwsi środki finansowe z dopłat bezpośrednich mieliby właśnie otrzymać plantatorzy rzepaku. Z wstępnych ustaleń dziennikarzy wynika ponadto, iż w chwili obecnej w/w zakład zalega tysiącom rolnikom, plantatorom rzepaku około 35 milionów złotych.
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytanie oraz o przekazanie podsumowania efektów podjętych działań:
1. Jakie inne działania w sprawie rolników, którym Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie Sp. z o.o. zalegają z płatnością za dostarczony rzepak, poza wskazanym w niniejszej interpelacji planem, podjął lub zamierza podjąć Pan Minister?  

 

 

 

 

Dariusz Górny
Biuro Poselskie Posła Sławomira Zawiślaka
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz