zamosc.tv

Sezon grzewczy

dodano: 29.10.2012

Tegoroczny sezon grzewczy wkracza już w decydującą fazę. Jak do tej pory odnotowano już dwa pożary kotłowni budynków mieszkalnych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce 6 października w Zwierzyńcu przy ul. Rudka, gdzie prawdopodobnie w wyniku nieszczelnego komina doszło do zapalenia się materiałów palnych (ubrania), usytuowanych w jego pobliżu. Kolejne pożar wystąpił 7 października w Udryczach, gdzie prawdopodobnie w wyniku gwałtownego zapalenia się gazów w kotle c.o., doszło do tzw. odbicia, w wyniku czego również zapaliły się materiały palne składowane w pobliżu pieca. W tym zdarzeniu pierwsze działania gaśnicze podjęli okoliczni mieszkańcy. Obydwa zdarzenia odnotowano w godzinach wieczornych, dzięki czemu, pożary te zostały szybko zauważone, a podjęte działania nie pozwoliły na rozprzestrzenienie się ognia na inne części budynków. Podczas tego sezonu jeszcze nie odnotowano zdarzeń, powodowanych tlenkiem węgla. Uwzględniając dane, w ubiegłorocznym sezonie grzewczym ogółem wystąpiło 74 pożary w budynkach mieszkalnych, z których 47 spowodowanych było wadami lub nieprawidłową eksploatacją różnych urządzeń ogrzewczych.

Mając powyższe na względzie apelujemy o przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa, w związku z czym należy:
zadbać o drożność przewodów dymowych poprzez usuwanie sadzy,
zachowywać odległości co najmniej 0,5m przy składowaniu materiałów palnych od komina lub pieca,
zwracać szczególną uwagę na stan techniczny pieców, kominów, ich szczelność,
elektryczne urządzenia ogrzewcze stawiać na podłożu niepalnym z zachowaniem min. 0,5 m od mebli, firanek i innych materiałów palnych, uwzględniając w szczególności stan i rodzaj instalacji elektrycznej,
zapewnić odpowiednia cyrkulację powietrza w budynkach w których odbywa się proces spalania płomieniowego (kuchnie, łazienki wyposażone w podgrzewacze gazowe) wymagający odpowiedniego dopływu powietrza poprzez np. kratki wentylacyjne, napowietrzacze okienne.
W trosce o bezpieczeństwo, zachęcamy wszystkich do zadbania o zabezpieczenie własnych domów i mieszkań przed pożarem lub zagrożeniem powodowanym przez tlenek węgla. Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tego typu zagrożeń jest zamontowanie dymowej czujki pożarowej lub czujnika tlenku węgla. Są to urządzenia bezpieczne, które już na samym początku tworzącego się zagrożenia, głośnym sygnałem akustycznym powiadamiają o zaistniałym zagrożeniu. Koszty zakupu takich urządzeń, ich eksploatacja jest niewspółmiernie niska w odniesieniu do poziomu bezpieczeństwa jaki zapewniają.
Szczegółowe informacje dotyczące kampanii „Nie dla czadu” zamieszczono na stronie www.straz.gov.pl takie jak ulotka informacyjna opracowana przez Wydział Informacji i Promocji KG PSP oraz film „Cichy Zabójca” zamieszczony na
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1048&id=42

Rzecznik Prasowy
Komendanta Miejskiego PSP 
 w Zamościu
st. kpt. mgr inż. Andrzej Szozda  

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz