zamosc.tv

Uczyli się sprawozdawczości

dodano: 14.03.2014

Ponad trzydziestu przedsiębiorców i samorządowców z naszego regionu uczestniczyło w pierwszym z cyklu szkoleń pt. "Opłaty za korzystanie ze środowiska, opłata produktowa i sprawozdawczość odpadowa". Seminarium odbyło się 12 marca br. w siedzibie organizatora - Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Czechowskiej w Lublinie.

To kolejne tego typu szkolenie przygotowane przez urzędników marszałka dla podmiotów korzystających ze środowiska. Tym razem w całości dotyczyło omówienia nowej procedury wnoszenia opłat oraz składania sprawozdań, którą wprowadziła Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce oraz nowelizacje ustaw: o odpadach i Prawo ochrony środowiska. Nie bez przyczyny spotkania te zaplanowano na koniec pierwszego kwartału nowego roku.

- Daty szkoleń zbiegają się z nieuchronnie zbliżającymi się terminami składania sprawozdań, wynikających z prawodawstwa polskiego. Organizując cykl seminariów, chcemy więc przypomnieć, kto, jakie sprawozdanie i do kiedy powinien złożyć oraz jak je prawidłowo wypełnić - mówi Sławomir Struski, dyrektor rolniczego departamentu, który otworzył środowe spotkanie. - Mam szczerą nadzieję, że dzięki temu nikt nie będzie miał problemów z wypełnieniem swoich obowiązków. Tym bardziej, że ustawodawca, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom samych zainteresowanych, uprościł system wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska.
Doświadczeni pracownicy Departamentu Rolnictwa i Środowiska (DRiŚ) omówili szczegółowo tematykę różnego rodzaju opłat (z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, poboru wód podziemnych i powierzchniowych oraz wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, za składowanie odpadów oraz opłaty produktowej), podając przykłady ich naliczania. Oddzielnie przedstawili też obowiązki przedsiębiorców w zakresie ewidencji i sprawozdawczości odpadowej, starając się przekazać jak najwięcej wiedzy p raktycznej dotyczącej np. zmiany terminu składania sprawozdań, okresów sprawozdawczych czy kwoty zwolnienia z opłat. Seminarium zorganizowano w formie umożliwiającej zadawanie pytań i prowadzenia dyskusji, z czego chętnie korzystali tak przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele samorządów lokalnych. Z sali padały pytania, jak wypełnić wykazy ze zbiorczymi zestawieniami informacji oraz jak wnosić korekty do sprawozdań. Poruszany był również problem sankcji karnych za niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych Ustawą Prawo ochrony środowiska i Ustawą o odpadach.
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz