zamosc.tv

Skarga na działania lubelskiej policji podczas protestu w Krasnymstawie

dodano: 20.10.2014

Do Nadinspektor Dariusz Działo
Lubelski Komendant Wojewódzki Policji
Za pośrednictwem
Nadkom. Robert Koźlak
Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego

Skarga
Jako Przewodniczący Zgromadzenia zorganizowanego w dn. 15 września 2014 r. przez Komitet Obrony Prywatyzacji KSC „Polski Cukier” w Krasnymstawie składam niniejszym skargę na działania funkcjonariuszy komendy ruchu drogowego podczas w/w Zgromadzenia, którzy w nieuzasadniony sposób uznali działania protestujących za powodujące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co pociągnęło za sobą próby wymierzenia uczestnikom legalnego protestu kar w postaci mandatów za niepopełnione wykroczenia. W związku z powyższym wnoszę o uchylenie w/w kar, jak również napomnienie interweniujących funkcjonariuszy, iż działali z istotnym naruszeniem obowiązujących w RP wolności konstytucyjnych i praw obywatelskich, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do zgromadzań i akcji protestacyjnych.

Uzasadnienie
Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach akcja protestacyjna w Krasnymstawie  zorganizowana w dn. 15 września 2014 r. została zgłoszona w dn. 8 września 2014 r. do Urzędu Miasta Krasnystaw. Polegała ona na wywieszeniu transparentów poza pasem drogowym, przekazywaniu materiałów informacyjnych zainteresowanym pieszym, jak również przemieszczaniu się po przejściu dla pieszych przy ul. Sokołowskiego w odstępach kilkuminutowych oraz przejazdach ciągników. Wszyscy uczestniczący w proteście zachowali wszystkie przepisy ruchu drogowego określone w kodeksie, a organizatorzy zapewnili ład i porządek w trakcie trwania akcji. W/w skrzyżowanie ul. Sokołowskiego i ul. Lwowskiej należy do bezpiecznych ze względu na prawidłowe oznakowanie, a spowolnienia w ruchu wystąpiły w tym rejonie m.in. w związku z nieuzasadnionymi interwencjami funkcjonariuszy i próbami kierowania ruchem wbrew znanemu kierowcom oznakowaniu, bez związku z działaniami samych protestujących.
Same działania funkcjonariuszy – próby odizolowania legalnie protestujących, przedłużanie procedury sprawdzania personaliów, stosowanie w/w procedur jako formy szykany i represji, mającej zniechęcić do legalnego wyrażania niezadowolenia z polityki władz – noszą znamiona jasno spenalizowane m.in. w wyroku Trybunału Konstytucyjnego 4/1/A/2006 z dnia 18 stycznia 2006 r., w sprawie Sygn. akt K 21/05, czy w Opinii Prawnej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie zgodności z Konstytucją RP art. 65 w związku z art. 65a ust. 2 i 3 Prawa o Ruchu Drogowym (sygn. K 21/05) z 16 stycznia 2006 r. Policjanci fałszywie interpretując przepisy prawa o ruchu drogowym – faktycznie realizowali zamiar udaremnienia legalnego protestu, o czym wprost meldowali swym przełożonym w trakcie trwania akcji, co dowodzi na działanie celowe i umotywowane polityczne, a nie prawnie i merytorycznie.
W związku z powyższym – wnoszę jak na wstępie.

 

Komitet Obrony Prywatyzacji
Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Mariusz Musiej  

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz