zamosc.tv

To warto uprawiać w 2016 roku

dodano: 11.02.2016

Znamy już listę odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie województwa lubelskiego w 2016 roku. Dokument ten, mający ułatwić rolnikom dokonanie trafnego doboru najwartościowszych odmian dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania, został opracowany na podstawie wyników z doświadczeń realizowanych w regionie w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Opracowanie powstało, jak co roku, w Stacji Doświadczalej Oceny Odmian w Ciciborze.

Doświadczenia prowadzone w ramach PDO są swoistym testerem w warunkach uprawy polowej, prowadzonych corocznie zgodnie z metodyką Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, w niezbędnej dla danego gatunku liczbie powtórzeń i lokalizacji. Odmiana zapisana w LOZ musi spełniać warunek powtarzalności pożądanych cech w doświadczeniach prowadzonych w latach 2014-2015.
Przypomnijmy, że Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe województwa lubelskiego jest koordynowane przez COBORU we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Lubelską Izbą Rolniczą. Z kolei decyzję dotyczącą Listy Odmian Zalecanych dla regionu podejmuje dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Ciciborze Dużym na podstawie opinii Lubelskiego Zespołu PDO. W jego skład wchodzą przedstawiciele instytucji i organizacji sektora rolniczego, samorządów oraz producenci rolni. Takie szerokie gremium jest gwarantem obiektywnej i wnikliwej analizy przy wyborze odmian zalecanych do uprawy. Urząd Marszałkowski reprezentują w Zespole przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Środowiska (DRiŚ) - dyrektor Sławomir Struski i kierownik Oddziału Rolnictwa i Żywności Janusz Malinowski.
W opiniowaniu LOZ 2016, które odbyło się podczas posiedzenia Lubelskiego Zespołu PDO 21 stycznia br. w Końskowoli, brał udział szef DRiŚ.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz