Jacek Wilk: Polacy mają prawo się bronić
dodano: 17.11.2016Klub Kukiz’15 wniósł niedawno do Sejmu projekt ustawy liberalizującej dostęp do broni. Zgodnie z policyjnymi statystykami pozwolenie na broń ma w całym kraju tylko 193 tys. osób. Dziś w „Gościu poranka” Jacek Wilk przekonywał, że upowszechnienie dostępu do broni wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa – Polska jest najbardziej rozbrojonym krajem w Europie. Średnio trzech Polaków na tysiąc ma obecnie broń. Formacje wolnościowe od lat postulują swobodny dostęp do broni. Oczywiście jedynie takiej, która jest adekwatna do obrony siebie, swojej rodziny i swojego domu – mówił.
W 2010 roku, podobny projekt został odrzucony przez rząd PO-PSL, przekonywano wtedy, że zamiana prawa wpłynęłaby negatywnie na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Innego zdania jest Jacek Wilk. – To nie jest tak, że każdy kto dostanie broń wychodzi z domu i strzela na ulicy. Albo się jest przestępcą, albo normalnym obywatelem, który chce mieć prawo do obrony – przekonywał. Projekt Kukiz’15 jasno określa wymagania, jakie musiałaby spełnić osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń. Przede wszystkim chodziłoby o umotywowanie celu posiadania broni, niekaralność i bycie zdrowym psychicznie. Za przykład podobnych rozwiązań, poseł Kukiz’15, podaje Stany Zjednoczone.
– Tam, gdzie jest najswobodniejszy dostęp do broni, tam jest najmniej przestępstw. W stanach, w których o pozwolenie na broń łatwiej, przestępca musi liczyć się z tym, że będzie miał do czynienia z kimś posiadającym narzędzia, żeby się przed tym przestępstwem obronić – przekonywał.
Aktualności
więcej-
Dzień Zamojski Festiwalu Stolica Języka Polskiego
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski
- Zlikwidowaliśmy nielegalną uprawę konopi indyjskich
- Nietrzeźwy, bez uprawnień, pasów bezpieczeństwa i badań technicznych pojazdu. 49-latek wpadł, bo przekroczył prędkość
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- Ulica Literacka 2026
- Wakacje Małych Podróżników – 3 dni pełne przygód!
- Policyjny pościg za nastolatkami bez uprawnień na crossach na DW-846
Komentowane Aktualności
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (235)
- Dziękuję i życzę (1685)
- Mandat 1000 zł i 10 punktów dla 39-latki (2)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (12)
- 90-latek wjechał w tył toyoty (2)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- Dziękuję i życzę (1685)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski
dodano: 14.07.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski obywatela Uzbekistanu. Mężczyzna był zaangażowany w proceder organizowania nielegalnej migracji z terytorium Białorusi do Polski. Przez okres 10 lat nie będzie mógł powrócić do Polski. Ma też zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen.
Zobacz materiał„Kanclerskie Czwartki”
dodano: 25.06.2026Już od czwartku 2 lipca zapraszamy na jubileuszową X edycję „Czwartków z…” czyli bezpłatnych spacerów po Zamościu z przewodnikiem w stroju historycznym.
Zobacz materiałZatrzymano 11 osób w wyniku kontroli legalności pobytu
dodano: 12.07.2026W wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Lublinie zatrzymano 11 cudzoziemców zatrudnionych w firmie produkcyjnej na terenie powiatu lubelskiego.
Zobacz materiałKsiążnica Zamojska zaprasza na Letnią Czytelnię Książki i Prasy
dodano: 01.07.2026Już od 3 lipca do 30 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli ponownie odwiedzać Letnią Czytelnię Książki i Prasy. Namiot z używanymi książkami oraz wydawnictwami będzie dostępny na Rynku Solnym od piątku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)