Staże w Budowlance
dodano: 09.02.2017Podczas tegorocznych ferii 20-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu przebywała na stażach zawodowych w Sewilli, w ramach projektu „Zbuduj swoją pozycję zawodową” z programu ERASMUS+. W trakcie trwającego dwa tygodnie stażu uczniowie mieli okazję doświadczyć praktycznej strony swojej przyszłej profesji. Głównym celem projektu było poznanie organizacji pracy i sposobu funkcjonowania hiszpańskich firm zajmujących się informatyką i gastronomią.
Każdy z uczestników został przydzielony do odpowiedniego zakładu, w którym odbywał praktykę przez 10 dni roboczych, 6 godzin dziennie. Firmy były powiązane z dziedzinami informatyki i gastronomii.
Praktyki 5 uczniów i 1 uczennicy z zawodu technik informatyk odbywały się w Pronet PC, Asociasion 69.F, Microsur oraz Informatica Salesianos Santísima Trinidad.
- Pracowałem w małej firmie gdzie jedynym pracownikiem był mój tutor. Bardzo podobała mi się ta spokojna atmosfera, gdzie mieliśmy ze sobą ciągły kontakt. Dzięki temu miałem komfortowe warunki do nauki nowych umiejętności bez stresu, a w razie wątpliwości zawsze mogłem poprosić o pomoc. Rozwinąłem swoje umiejętności w zakresie diagnostyki
i naprawy komputerów. Nauczyłem się montażu, z którym wcześniej miałem niewielką styczność. Staż pozwolił mi na praktyczne wykorzystanie umiejętności nabytych w szkole
i oswojenie się z różnorodnością zadań potrzebnych w pracy. Miałem również możliwość sprawdzić swoje możliwości językowe, gdyż nigdy wcześniej nie rozmawiałem w języku angielskim poza szkołą. Jestem bardzo zadowolony z przygotowanych dla nas wycieczek. Najbardziej podobała mi się wizyta w Setenil. Mimo że to bardzo mała miejscowość, to utkwiła mi w pamięci. Górzyste i malownicze tereny nadają Setenil niepowtarzalny klimat. Jestem zadowolony z wyjazdu i jego organizacji. Jedynym minusem jest ilość roboty papierkowej - wszelkiego rodzaju podpisów, raportów i ankiet przed, w trakcie i po wyjeździe. Rozumiem, że pewna ilość dokumentacji jest konieczna, ale dobrze by było popracować nad zredukowaniem jej do minimum – opowiada o swoich wrażeniach Kamil Ligocki z klasy 3 TI.
Staże 6 uczennic i 1 ucznia z zawodu technik technologii żywności odbywały się w cukierniach i restauracjach zlokalizowanych w Sewilli: Confitería Ochoa, Cup akces, Ambrosius, Habitat Geriátrico, Love Horno Artesano i Tarta Home. Podczas realizacji projektu główny nacisk położony został na nabycie praktycznych umiejętności, poznanie tendencji rozwoju branży cukierniczej w Hiszpanii.
- Atmosfera w pracy była bardzo przyjemna, zawsze mogłam liczyć na pomoc innych. Traktowano mnie na równi z innymi pracownikami. Nabyłam wiele praktycznych umiejętności, np.: dekorowanie ciast, nauczyłam się także nowych, nieznanych wcześniej przepisów itp. Poznałam nową kulturę, tradycje i zwyczaje, które są nieco inne niż w Polsce. Program kulturowy bardzo mi się podobał. Wycieczki bardzo przypadły mi do gustu, było to dla mnie nowe przeżycie, które zostanie na długo w mojej pamięci. Warunki zakwaterowania były jak najlepsze. Znajdowało się tam wszystko co było potrzebne w codziennym życiu.Jedzenie było smaczne, sama w domu będę próbowała odtworzyć dania, których miałam okazję spróbować. Zajęcia z hiszpańskiego były bardzo przyjemne. Z chęcią uczyłam się nowo poznanych słów i zwrotów, których używałam podczas pobytu na stażu. Bardzo podobała mi się również postawa osoby prowadzącej zajęcia, która zawsze zarażała nas swoim uśmiechem. Mam nadzieję że będę miała okazję jeszcze kiedyś tam wrócić – relacjonuje swój pobyt w Hiszpanii Żaneta Waszak z klasy 2 TTŻ.
Staże 4 uczennic i 3 uczniów z zawodu kucharz odbywały się w restauracjach: Uno de Delicias, Tapas Tamarguillo i Cafetería Bar Guadalquivir. Staże pozwoliły na wszechstronny rozwój uczniów: poznanie procesów technologicznych, nabycie i doskonalenia praktycznych umiejętności w branży gastronomicznej dań typowych dla kuchni andaluzyjskiej.
- W moim zakładzie pracy panowała miła i przyjemna atmosfera. Pracownicy pokazywali mi co i jak mam robić. W trakcie realizacji stażu nauczyłem się przygotowywać różne rodzaje potraw kuchni hiszpańskiej. Dowiedziałem się jak można przygotować do spożycia owoce morza - krewetki, małże, itp. Na praktyce wzbogaciłem swoje umiejętności dotyczące gotowania. Program kulturalny bardzo mi się podobał, bo dowiedziałem się kilka ciekawych rzeczy o kulturze hiszpańskiej. Ciekawą wycieczką według mnie był wyjazd do miasteczka Cadis, zobaczyłem Ocean Atlantycki i wiele ciekawych miejsc i pomników – wyjaśnia Dawid Kowalik z klasy 3k Wolne od pracy dni wypełnił program kulturowy, który obejmował wycieczki po Andaluzji. Zwiedziliśmy Rondę - niezwykłe miasto przedzielone na pół głębokim wąwozem, do której raz w roku zjeżdżają najlepsi toreadorzy z Hiszpanii. Byliśmy też w Setenil de las Bodegas, gdzie zafascynowało nas niezwykłe osadzenie zabudowy miejskiej między ścianami stromego wąwozu, będącego skalistym kanionem rzeki Rio Trejo. Mieliśmy okazję zwiedzić Kadyks - "Ciudad que sonríe", czyli "Miasto, które się uśmiecha", będąc tam trudno się z tym nie zgodzić. Z największą przyjemnością odkrywaliśmy zakątki najstarszego miasta w zachodniej Europie, a pobyt nad Oceanem Atlantyckim wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. W drodze do Kadyksu zajrzeliśmy do Jerez de la Frontera, słynącego z win, koni i flamenco. Zwiedziliśmy starówkę, która została wpisana na listę zabytków historyczno-artystycznych. To jedno z najznamienitszych miast prowincji Kadyksu łączy dostojność arystokratycznych pałaców z ludowym klimatem typowo andaluzyjskich domostw. Popołudniami uczestnicy wyjazdu mieli okazję do zwiedzania największych atrakcji turystycznych Sewilli, przez wielu uważanej za najpiękniejsze miasto w całej Hiszpanii.
Dzięki udziałowi w stażach zagranicznych uczniowie mogli poszerzać swoje horyzonty. Zdobyte doświadczenie pomoże im w znalezieniu pracy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Podczas uczestnictwa w projekcie można było sprawdzić jak doskonale uczniowie sobie radzą w innych warunkach, w innym kraju, w innym języku, czy to czego się uczą przydaje się w praktyce. Mieli okazję poznać ludzi, którzy mają inne zwyczaje, inaczej organizują swoje codzienne życie i porównać to ze swoim otoczeniem.
Program Erasmus+ ściśle współpracuje z Krajowym Centrum Europass, co ułatwia potwierdzanie zdobytego doświadczenia zawodowego, kulturowego i językowego za granicą. Uczniowie Budowlanki po uczestnictwie w projekcie „Zbuduj swoją pozycję zawodową” otrzymują dokumenty Europass Mobilność wydawane przez Krajowe Centrum Europass.
Monika Maluha
Aktualności
więcej-
Dzień Matki w kinie
- Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo (1)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (308)
- Wypadek z udziałem karetki (11)
- Konferencja prasowa Nadleśnictwa Józefów (2)
- 24-latek wymusił pierwszeństwo (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- Dachowanie na DK17 w Chomęciskach Małych (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
ZUS podsumowuje wypłaty „trzynastek”
dodano: 04.05.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę tegorocznych trzynastek dla emerytów i rencistów. Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali w sumie ponad 863 mln złotych dodatkowych świadczeń.
Zobacz materiał4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
dodano: 14.05.2026Hrubieszowscy policjanci wszczęli dochodzenie w sprawie ewentualnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 4-latka. Chłopiec niepostrzeżenie wyszedł z domu bez ubrania i poszedł do pobliskiego sklepu. Tam pracownicy oraz klienci sklepu otoczyli go opieką. Policjanci poinformowali o zdarzeniu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Sąd Rodzinny i Nieletnich. Prowadzone postępowanie wyjaśni wszelkie okoliczności tej spawy.
Zobacz materiałUdzielił pomocy kobiecie w wypadku
dodano: 22.04.202619 kwietnia 2026r., st. kpt. Tomasz Stempel – dowódca zmiany w JRG Zamość w czasie wolnym od służby, udzielił kwalifikowanej pomocy przedmedycznej kobiecie w wypadku drogowym.
Zobacz materiałZatrzymany 33-latek poszukiwany 8 listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania i czerwoną notą Interpolu
dodano: 22.04.2026Chełmscy kryminalni wspólnie z "Łowcami Głów" z KWP w Lublinie zatrzymali 33-latka poszukiwanego ośmioma listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna, który na koncie ma szereg przestępstw przeciwko mieniu od kilku lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a teraz wpadł w ręce policjantów na terenie powiatu zamojskiego. Najbliższe 6 lat spędzi w zakładzie karnym. Dzisiaj został doprowadzony do jednostki penitencjarnej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)