„Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” – retransmisja spektaklu z Old Vic w Londynie
dodano: 20.06.2017Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na retransmisję spektaklu „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” z Old Vic w Londynie. W błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu „Zakochany Szekspir”) wystąpią Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Godzina”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”). Na ekranie CKF Stylowy przedstawienie będzie można zobaczyć 4 lipca 2017 o godz. 19:00 w ramach 42. Zamojskiego Lata Teatralnego.
Tytułowi bohaterowie sztuki to postacie wyjęte z „Hamleta” Szekspira. Rozenkranc i Gildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.
Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają sztukę „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”
Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok. 2 godzin i 30 minut
Bilety: 20 zł (ulgowe), 25 zł (normalne). Sprzedaż biletów online: www.stylowy.net lub w kasach CKF Stylowy w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.
Małgorzata Stępniewska
specjalista ds. marketingu i sprzedaży
Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (182)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Fordem w Nissana (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Konstytucja 3 maja i odrodzenie Wojska Polskiego – wystawa planszowa
dodano: 28.04.2026Z okazji zbliżającej się majówki Muzeum Zamojskie w Zamościu zaprasza na wyjątkową wystawę planszową pt. „Konstytucja 3 maja i odrodzenie Wojska Polskiego”. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz materiałZatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu
dodano: 28.04.2026Funkcjonariusze z placówki SG w Hermanowicach zatrzymali obywatela Ukrainy poszukiwanego przez władze Armenii. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiał15. edycja kursu SONDA za nami
dodano: 14.04.2026W koszarach w Lublinie dobiegła końca 15. edycja kursu podoficerskiego SONDA, realizowana w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie ukończyło 13 najlepszych żołnierzy, którzy przeszli wymagające szkolenie. W przyszłości obejmą oni stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty - podstawowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz materiałOstrzeżenie dla osób pokrzywdzonych w sprawie ZondaCrypto
dodano: 24.04.2026W związku z toczącym się śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, oznaczonym sygnaturą akt 2003-2.Ds.14.2026, apelujemy do wszystkich osób, które ucierpiały w wyniku działalności platformy ZondaCrypto, aby ostrożnie podchodziły do publikowanych w mediach społecznościowych materiałów wideo, w których oferowana jest pomoc przy zwrocie zablokowanych środków. To próby wtórnych oszustw!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)