Pogrom w przyszły wtorek
dodano: 06.07.2017W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, w dniach 14-16 lipca, odbędzie się spektakl plenerowy na podstawie książki Marcina Wrońskiego „Pogrom w przyszły wtorek”. Widowiskowa adaptacja powieści w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego oraz Norberta Rudasia opowiedziana zostanie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja książki.
Komisarz Zygmunt Maciejewski, bohater retrokryminału Marcina Wrońskiego, ożywał do tej pory na kartach powieści oraz w krótkometrażowej animacji Przemka Kotyńskiego „Ta cholerna niedziela”. Teraz zobaczymy go na deskach teatralnych i ekranie filmowym. Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś podjęli się adaptacji obsypanej nagrodami jednej z części cyklu powieści – „Pogromu w przyszły wtorek”. Aby opowiedzieć tę historię stworzyli wyjątkowy spektakl teatralny połączony z filmem fabularnym. Wszystko to zaprezentowane zostanie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja powieści Marcina Wrońskiego „Pogrom w przyszły wtorek”. W miejscu tym rzeczywiście od sierpnia 1944 roku zorganizowano polityczne więzienie karno-śledcze podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.
W znakomitej obsadzie zobaczymy między innymi: Przemysława Sadowskiego jako Zygmunta Maciejewskiego, Matyldę Damięcką jako Różę, Mirosława Zbrojewicza jako Grabarza i Agnieszkę Wielgosz jako Walakową. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sceny InVitro.
Spektakle odbędą się w dniach 14-16 lipca o godz. 21.00, dziedziniec Zamku Lubelskiego.
Katarzyna Duma
Rzecznik Prasowy 700-lecia
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (192)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (1)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zostań Terytorialsem - już 14 maja rusza szkolenie w 2 Lubelskiej Brygadzie OT
dodano: 11.04.2026Mieszkańcy województwa lubelskiego będą mieć kolejną szansę, by dołączyć w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Już 14 maja br. rozpocznie się 16-dniowe szkolenie podstawowe dla kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej. Szkolenie otwiera drogę do służby w WOT - formacji blisko związanej z lokalną społecznością.
Zobacz materiałNapromieniowana waluta na zakup auta
dodano: 17.04.2026Strażnicy graniczni z przejścia w Medyce zawrócili obywatelkę Ukrainy, która przenosiła prawie 10 tys. dolarów. W pliku był banknot, którego promieniowanie kilkaset razy przekraczało naturalne tło. Kontrola radiometryczna to jedno z ustawowych zadań SG i prowadzona jest na granicy nieprzerwanie.
Zobacz materiał2 LBOT na konferencji STOMOZ - medycyna i wojsko w jednym systemie
dodano: 24.04.2026W dniach 22-24 kwietnia 2026 r. w Modlinie odbywa się konferencja „Przygotowanie i wykorzystanie podmiotów medycznych dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, organizowana przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego.
Zobacz materiałOdzyskano pojazdy o wartości blisko 200 tysięcy złotych
dodano: 28.04.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci z powiatu krasnostawskiego, zabezpieczyli pojazdy mogące pochodzić z przestępstw na terenie Unii Europejskiej. Wśród nich są auta marek Citroen, Mazda, Kia, Alfa Romeo oraz motocykl Suzuki. Łączna wartość zabezpieczonych pojazdów to blisko 200 tysięcy złotych. Funkcjonariusze prowadzą działania zmierzające do ustalenia dokładnych okoliczności, w jakich pojazdy trafiły na teren powiatu oraz czy doszło do przestępstwa paserstwa.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)