zamosc.tv

Nowoczesny robot pirotechniczny dla straży granicznej

dodano: 26 stycznia 2018, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w przekazaniu Straży Granicznej w Lublinie sprzętu do rozpoznania i neutralizacji minersko-pirotechnicznej w porcie lotniczym w Świdniku. NOSG otrzymała m. in. nowoczesny robot pirotechniczny „IBIS”. Akt przekazania sprzętu wręczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

W uroczystości wzięli udział także m.in. komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk Jacek Szcząchor, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A. Krzysztof Wójtowicz, dyrektor Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie Zdzisław Szwed.
- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej ceremonii przekazania Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej bardzo ważnego sprzętu z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników lotniska. Sprzęt wart w sumie półtora miliona złotych zasili zasoby naszego oddziału Straży Granicznej– powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. - List gratulacyjny przesłał minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wyraża radość z faktu, że to jest polski sprzęt, w całości opracowany przez polskich naukowców, konstruktorów, wyprodukowany w Polsce. Jest to sprzęt zakupiony z kwoty, która w latach 2017-2020 trafi do Straży Granicznej. Łączna kwota, która jest przeznaczona na modernizację sprzętu i inwestycje budowalne i wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy to 1,3 mld zł. Ciszę się bardzo, że mogłem te słowa uznania i pozdrowienia pana ministra Joachima Brudzińskiego przekazać i wobec tego wręczam panu komendantowi akt przekazania sprzętu – zakończył wojewoda Czarnek.
Podczas uroczystości odbył się także pokaz przekazanego sprzętu (robot pirotechniczny „IBIS”; wyrzutnik pirotechniczny; zestaw haków i lin; manipulator teleskopowy; wideoendoskop). Na szczególną uwagę zasługuje tu robot pirotechniczny „IBIS” (o wartości 1 000 095 zł) zaawansowany technologicznie pojazd polskiego producenta. Sterowany bezprzewodowo sześciokołowy pojazd, wyposażony jest w długi wielofunkcyjny wysięgnik (ramię o rozpiętości 3 m w pionie i ponad 2,5 m w poziomie). Ważący 315 kg pojazd może poruszać się z prędkością 10 km/h i przystosowany jest do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, jak również w różnorodnym terenie, w tym o nachyleniu do 30 stopni. Może udźwignąć i przemieszczać bagaż o wadze nawet do 50 kg jak również odholować pojazd. Dodatkowym wyposażeniem robota jest strzelba gładkolufowa.
Roboty IBIS wspierają funkcjonariuszy lotniczych przejść granicznych m.in.: w rozpoznaniu pozostawionych bagaży, wywiezieniu ich w miejsce przeznaczone do neutralizacji i samej neutralizacji. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu mogą być wykorzystane do wydawania poleceń na odległość lub negocjowania z potencjalnym przestępcą lub zakładnikiem.
Wdrożenie do codziennej służby powyższego asortymentu zapewnia funkcjonariuszom Straży Granicznej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo pasażerów na lotnisku nie tylko możliwość pełnej gotowości do prowadzenia działań minersko – pirotechnicznych ale  przyczyni się także do podniesienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z lubelskiego lotniska.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz