zamosc.tv

Referenda lokalne

dodano: 29.01.2018

Klub Kukiz’ 15 zapowiedział dziś złożenie własnego projektu ustawy o referendach lokalnych. „Projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez nas doprowadzi do tego, że referenda będą skuteczne i będą postrzegane jako narzędzia kontroli obywatelskiej”- mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Agnieszka Ścigaj. „Autorami tego projektu są sami obywatele. To ludzie przychodzą do nas i mówią o swoich problemach”- dodał poseł Jarosław Sachajko.

Posłowie Kukiz’ 15 podkreślali, że zdecydowana większość Polaków jest zwolennikiem uczestniczenia we współrządzeniu jednostkami samorządu lokalnego. Problem w tym, że obecne uregulowania prawne uniemożliwiają im realny wpływ na decydowanie o lokalnych sprawach. Projekt jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez obywateli, dotyczące konieczności udoskonalenia możliwości korzystania z mechanizmu bezpośredniego sprawowania władzy w gminach, powiatach i województwach.
Projekt zakłada m. in.:- Zniesienie progu frekwencji, od którego zależy ważność referendum (obecnie wymagana jest 30% frekwencja). W latach 2002 - 2010 odbyły się łącznie 173 referenda w tym jedynie 24 z nich były ważne i rozstrzygające – co daje zaledwie niecałe 14%.
- zagwarantowanie inicjatorom referendum 6-miesięcznego (dotychczas jest to 60 dni) terminu na zebranie podpisów mieszkańców popierających referendum;
- Zwiększenie liczby mężów zaufania – do trzech osób – (obecnie jeden mąż zaufania), którzy zyskają prawo rejestrowania prac komisji wyborczej za pomocą aparatów fotograficznych i kamer;
- Zmniejszenie liczby obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. Obecnie w gminach i powiatach do zainicjowania referendum potrzebny jest wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu, a w województwie 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa. Proponujemy, aby zmniejszyć te wartości o połowę do odpowiednio 5% i 2,5%.
Proponowane zmiany spowodują, iż nastąpi:
- zwiększenie partycypacji obywateli w życiu lokalnym;
- zwiększenie wpływu mieszkańców na rozstrzygnięcia w sprawach lokalnych;
- wzrost skuteczności wnoszonych inicjatyw, co zachęcać będzie mieszkańców do aktywnej działalności;
- wzmocnienie idei demokracji bezpośredniej.

 

Kukiz’ 15

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz