Afgańskie dzieci uratowane
dodano: 13.09.2010
Po zakończonym leczeniu w szpitalu koalicyjnym w Bagram do domu powróciła dwójka afgańskich dzieci, które 30 lipca
zostały ranne w wyniku eksplozji miny-pułapki w dystrykcie Moqur.
30 lipca 2010 około godz. 9.00 do bazy Polskich Sił Zadaniowych Warrior przywieziono trójkę dzieci, które zostały ranne w wyniku eksplozji miny pułapki. W rezultacie wybuchu, do którego doszło w jednej z wiosek w dystrykcie Moqur, 14-letni chłopiec stracił prawą dłoń, 2 palce prawej stopy, odniósł dużo ran szarpanych całego ciała, w szczególności głowy, doznał również złamania podudzia lewej nogi. 12-letnia dziewczynka odniosła rany szarpane klatki piersiowej. Dzieci, śmigłowcami MEDEVAC zostały ewakuowane do szpitala koalicyjnego w Bagram, gdzie zostały operowane. Ostatnia, 3-letnia dziewczynka odniosła najmniej obrażeń i po opatrzeniu przez medyków z Warriora została zabrana do domu. Po zakończeniu leczenia w Bagram, dzięki staraniom dowódcy Grupy CIMIC mjr. Henryka Domańskiego zorganizowano przelot z Bagram do bazy FOB Ghazni, gdzie dzieci przenocowały u cimicowców, a następnego dnia, 12 września zostały przetransportowane do bazy Warrior. Tam oczekiwała już na nich najbliższa rodzina, która dostała się do bazy dzięki dowódcy 3 TST CIMIC kpt. Piotrowi Nepelskiemu, który zorganizował przyjazd ojca i braci poszkodowanych dzieci do FOB Warrior. Po przylocie do Warriora, lekarz ppor. Michał Paszkowski poinformował rodzinę o konieczności codziennych wizyt w bazie w celu zmiany opatrunków. Od chwili ewakuacji medycznej dzieci i żołnierze 3. Taktycznego Zespołu Współpracy Cywilno Wojskowej (3 TST) CIMIC z bazy Warrior utrzymywali kontakt z rodziną poszkodowanych, czyniąc starania aby uzyskać informacje z Bagram o stanie zdrowia dzieci i przekazując je rodzinie. W czasie spotkania, rodzina poszkodowanych dzieci otrzymała pomoc humanitarną z zasobów CIMIC i PSYOPS - m.in. ubrania, buty, koce, artykuły szkolne, spożywcze oraz zabawki. W spotkaniu uczestniczył dowódca Zgrupowania Bojowego Bravo ppłk Piotr Fajkowski, który wręczył dzieciom plecaki z wyposażeniem szkolnym oraz życzył szybkiego powrotu do zdrowia.
OFICER PRASOWY
kpt. Dariusz DRĄCZKOWSKI





Aktualności
więcej-
82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu
- 14-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem
- Policjantka z Zamościa zwyciężczynią Maratonów Kresowych MTB
- Dorohusk: Udaremniony przemyt hurtowych ilości podrabianych opakowań do kawy
- Oszustwo na domek w Zakopanem
- Jechał ciągnikiem bez świateł i wykonywał niebezpieczne manewry. Miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie
- Czołówka w Korytkowie Dużym
- Rekrutacja do 3 Zamojskiego batalionu zmechanizowanego
Komentowane Aktualności
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (546)
- Potrącenie seniorki na pasach (2)
- Pięć osób w szpitalu (7)
- Pijany kierowca audi doprowadził do czołowego zderzenia w Jatutowie. Miał ponad 2 promile (1)
- Zderzenie mercedesa z volvo na Lipskiej (1)
- Dziękuję i życzę (1686)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Stanisław Brach w Muzeum Zamojskim. Wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” już 11 lipca!
dodano: 06.07.2026Już 11 lipca 2026 roku o godz. 16.00 Muzeum Zamojskie zaprasza na wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” autorstwa Stanisława Bracha – jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego przy ul. Łukasińskiego 2B w Zamościu.
Zobacz materiałObywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski
dodano: 14.07.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski obywatela Uzbekistanu. Mężczyzna był zaangażowany w proceder organizowania nielegalnej migracji z terytorium Białorusi do Polski. Przez okres 10 lat nie będzie mógł powrócić do Polski. Ma też zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen.
Zobacz materiałSkuteczne działania zamojskich kryminalnych doprowadziły do wycofania z rynku ponad 26 kilogramów narkotyków i zatrzymania trzech osób trudniących się ich dystrybucją
dodano: 30.06.2026W wyniku skrupulatnej pracy zamojscy kryminalni zabezpieczyli ponad 26 kilogramów różnego rodzaju narkotyków oraz ponad 400 000 złotych w gotówce. Zatrzymali też trzy osoby podejrzane o udział w procederze dystrybucji narkotyków na terenie kraju. Śledczy ustalili, że podejrzani nadali ponad 1100 paczek z nielegalnymi substancjami i przygotowywali się do wysłania kolejnych. Podejrzani w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków i uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych. Za to przestępstwo grozi im kara do 24 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałWypadek podczas zbioru wiśni
dodano: 16.07.202665-letnia kobieta zrywając wiśnie spadła z drabiny na metalowy pręt dospawany do słupka ogrodzenia. Poszkodowana doznała poważnych obrażeń ciała. Załoga lotniczego pogotowia ratunkowego przetransportowała ją do szpitala. Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania prac na wysokości.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)