zamosc.tv

Spotkanie w ramach cyklu „Lato z IPN” z polską młodzieżą ze Wschodu

dodano: 17 sierpnia 2018
Fot.: IPN Lublin

13-14 sierpnia 2018 oddział lubelski IPN odwiedziły dwie grupy polskiej młodzieży z Białorusi i Ukrainy spędzające wakacje w Lublinie.

Lato w pełni, ale w lubelskim IPN nie ustajemy w wysiłkach edukacyjnych. Program zajęć był bogaty i urozmaicony, tak by wakacyjny czas był okazją do poznawania historii w jak najbardziej swobodny sposób. Magdalena Śladecka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Lublin zaprezentowała etiudy filmowe. Prezentacja połączona była z poznaniem warsztatu ich twórców. Przedstawiła również przedwojenną książeczkę dla najmłodszych „Nasi Wojacy”, co stało się okazją do przywołania historii jej posiadacza. Uczestnicy „Lata z IPN”  rozegrali również kilka partii w stworzoną przez IPN grę „Znaj Znak”. Zmagania przerwał słodki poczęstunek.
Prezentację o drogach Polaków do niepodległości wraz z ożywiającymi całość elementami muzycznymi przedstawił młodym Polakom z Białorusi i Ukrainy oraz ich opiekunom Adrian Lesiakowski (OBEN IPN Lublin). Niespodzianką była obecność Bartka Sokoluka, posiadacza największej na Lubelszczyźnie kolekcji naszywek służb mundurowych. Opowiedział on o swoich zbiorach, których wojskową część eksponuje właśnie w lubelskim oddziale IPN. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od dr hab. Tomasza Panfila (OBEN IPN Lublin) materiały edukacyjne.
Zbliżające się Święto Wojska Polskiego i nadchodząca 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości  okazały się świetnymi punktami wyjścia do poznawania historii najnowszej.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz