zamosc.tv

#RęcePreczodDzieci

dodano: 05.10.2018

7 października w kilku miastach  pod wspólnym hasłem #RęcePreczodDzieci odbędą się demonstracje przeciwko bezkarności kościelnej pedofilii w Polsce.

W imieniu posłanki Joanny Scheuring-Wielgus zapraszam na briefing prasowy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (7.10) o 12:30 przed Kościołem św. Aleksandra w Warszawie (pół godziny przed początkiem warszawskiej demonstracji).
7 października opublikujemy także na stronie Fundacji Nie Lękajcie Się (http://nielekajciesie.org.pl/) mapę kościelnej pedofilii w Polsce. Mapa nie będzie kompletna – tworzymy ją siłami społecznymi a prawie każdego dnia do Fundacji Nie Lękajcie Się docierają kolejne zgłoszenia z całej Polski. Na mapie oznaczamy miejscowości, w których doszło do skazania sprawcy w sutannie, takie, o których pisano w prasie, ale opisywane sprawy nie znalazły finału z sądzie i takie, z których otrzymaliśmy zgłoszenie o podejrzeniu przestępstwa. Na mapie Fundacji NLS oznaczamy kilkaset ofiar, jednak nie mamy wątpliwości, że jest ich o wiele więcej, ponieważ specyfika przestępstw seksualnych polega na tym, że większość z nich nigdy nie zostaje ujawniona. W wypadku przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych tabu jest jeszcze silniejsze ze względu na publiczny autorytet sprawców. Mamy nadzieję, że dla ofiar mapa stanie się zachętą do ujawnienia własnych historii i szukania sprawiedliwości, a dla dziennikarzy narzędziem, które zachęci ich do prześledzenia i opisania spraw, których finału nie znamy. Mapa pomoże też śledzić peregrynacje sprawców przenoszonych przez biskupów z parafii na parafię.
7 października podczas demonstracji #RęcePreczodDzieci ogłosimy listę naszych postulatów wobec władz państwowych, oraz wobec hierarchii kościelnej. Odczytamy też wspólnie listę miast, miasteczek i wsi, w których duchowni molestują i molestowali dzieci, żeby pokazać (dalece niepełną) skalę procederu. Dołączcie i pomóżcie nam przekonać sprawujących władzę, że polskie dzieci jako obywatelki i obywatele
tego kraju zasługują na skuteczną ochronę i mają prawo do bezpiecznego dzieciństwa. Wasza obecność pomoże uratować kolejne dzieci przed przemocą!
8 października zapraszamy do Sejmu na konferencję prasową liderów ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, liderów organizacji pozarządowych, prawników, ekspertów, przedstawicieli ofiar i episkopatu – naszym celem jest powołanie komisji, która tak jak to miało miejsce w innych krajach, przebada skalę problemu i zaproponuje rozwiązania, które doprowadzą do ukrania sprawców i ich zwierzchników, zadośćuczynienia ofiarom oraz zapobieżenia bezkarności sprawców w przyszłości.
Nie mamy wątpliwości co do tego, że pedofilia to nie tylko problem Kościoła katolickiego, zdarza się także w zwykłych rodzinach. Jednak Kościół ponosi instytucjonalną odpowiedzialność za bezkarność sprawców w sutannach, którzy wykorzystują autorytet nadany im przez Kościół oraz narzędzia dane im przez Kościół (jak spowiedź czy prowadzenie lekcji religii w szkole bez kontroli, któą objęci są "zwykli" nauczyciele) do atakowania kolejnych ofiar. Kościół także od lat kryje sprawców i naraża bezpieczeństwo kolejnych dzieci - przenosząc sprawców z parafii na parafię i nie przekazując ich w ręce państwowych organów ścigania - oraz odmawia ofiarom zadośćuczynienia.
Domagamy się, żeby państwo stanęło po stronie krzywdzonych dzieci.
Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się"
Agata Diduszko-Zyglewska
Joanna Scheuring-Wielgus
Artur Nowak
Bożena Przyłuska
Demonstracje #RęcePreczodDzieci 7 października (https://www.facebook.com/events/570477016700143/)
Warszawa - godz. 13.00, start na Placu Trzech Krzyży, finał pod kurią na ul. Miodowej
Kraków – godz. 13. Plac Jana Matejki
Gdańsk – godz. 16, ul. Karmelicka 1
Poznań – godz. 13, ul. Długa 1
Świnoujście - godz. 13, pod Kościołem pw. NMP Gwiazdy Morza
Kielce - godz. 12, ul. Jana Pawła II 3
Gorzów Wlkp. - godz. 13.30, ul. Wełniany Rynek
Zachęcamy też do składania podpisów pod petycją Avaaz do władz państwa, a także posłów ze wszystkich ugrupowań politycznych: „Mimo kolejnych skandali pedofilskich obciążających kościół w ostatnich tygodniach, jeszcze żadna partia zasiadająca w parlamencie nie zabrała głosu w tej sprawie. W dniu, w którym ruch skupiony wokół ofiar, ogłasza „Mapę kościelnej pedofilii”, Avaaz ogłasza apel ponad 50 tysięcy Polek i Polaków i wzywa polityków do skończenia z bezkarnością przestępców seksualnych i tych, którzy ich chronią. Czas wreszcie przerwać tę zmowę milczenia.” - mówi Martyna Dominiak, koordynatorka kampanii w Avaaz
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/break_the_silence_52/

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz