zamosc.tv

Bezpieczne ferie z koleją na Lubelszczyźnie

dodano: 08 lutego 2019

Na przejazdach kolejowo-drogowych akcje ulotkowe. Patrole Straży Ochrony Kolei na wiaduktach, mostach i stacjach. Podczas ferii kolejarze częściej przypominają o bezpieczeństwie – liczą również na efekty stałej edukacji dzieci i młodzieży. Tylko w 2018 r do uczniów trafiły tysiące ulotek i broszur. Było ponad 1100 prelekcji o bezpieczeństwie.

W trakcie ferii dodatkowe patrole i akcje ulotkowe są prowadzone na przejazdach kolejowo-drogowych Lubelszczyzny. Szczególna uwaga jest zwrócona na zachowanie dzieci i młodzieży. Ponadto kolejarze, w ramach kampanii 
Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" przypominają kierowcom, o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek.
Straż Ochrony Kolei szczególnym nadzorem objęła wiadukty i mosty kolejowe, by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Tory patrolują grupy z psami służbowymi. W nocy funkcjonariusze wykorzystują noktowizory i termowizory. Częściej są patrolowane stacje i przystanki, miejsca wyjazdów na zimowy wypoczynek.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach, by dzieci pamiętałyo zasadach bezpieczeństwa obowiązujących obok kolei. W zeszłym roku przeprowadzili 1110 spotkań, z których skorzystało ponad 50 tysięcy uczniów. Omawiane były zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory, zachowanie w podróży pociągiem, na peronach. W województwie lubelskim odbyło się 50 prelekcji edukacyjnych, w których uczestniczyło ok. 2350 uczniów.
#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom
Wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PLK zostało oznakowanych żółtymi naklejkami. Umieszczone są na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, należy dzwonić na numery służb technicznych.
98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Rozsądek i uwaga gwarantują bezpieczeństwo kierowcom, ich pasażerom, pasażerom pociągów i ograniczają straty materialne.
Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.
#SzlabanNaRyzyko
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.
Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/
Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych PLK o tym, jak bezpiecznie zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym.
https://www.youtube.com/watch?v=XJdTlcApIGo
https://www.youtube.com/watch?v=gzTI91rcjVQ&list=PLfFlkKkM6QI1Pu8ncb5Bw6pIHjKpcAAno&index=11
https://www.youtube.com/watch?v=D3RXyDPIvXg
https://www.youtube.com/watch?v=TIkvJfe5C0U

 

 

Karol Jakubowski

Zespół prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz