zamosc.tv

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej na poligonie w Wędrzynie

dodano: 14 lutego 2019

W dniach 12-15 lutego br. na poligonie w Wędrzynie, na zaproszenie dowództwa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej miała miejsce wizyta oficerów Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Zagraniczni partnerzy obserwowali szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów, rozmawiano o współpracy i planowano wspólne szkolenia.

W dniach 12-15 lutego br. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” gościła na poligonie w Wędrzynie (woj. lubuskie) delegację oficerów Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet). Szwedzcy odpowiednicy lubelskich Terytorialsów mieli okazję, m.in. obserwować ćwiczenia na pasach taktycznych, strzelnicach, w obszarze zurbanizowanym, a także wspólne szkolenie ze Strażą Pożarną.
Kpt. Kjill Corshammar z Hemvärnet podsumowując wizytę na poligonie w Wędrzynie powiedział – „Jesteśmy pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy podczas szkolenia, biorąc pod uwagę, że osiągnęliście taki poziom ukompletowania i wyszkolenia w tak krótkim czasie”.
Lubelscy i szwedzcy Terytorialsi rozwijają współpracę już od ponad półtora roku. Inicjatorem współpracy było dowództwo 2 LBOT. Pierwsza wizyta Szwedów na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Szwedzi zapoznali się wówczas ze strukturą, zadaniami lubelskiej brygady oraz polskim sprzętem bojowym. Obserwowali również szkolenie zintegrowane na poligonie w Nowej Dębie.
„Jest to już druga wizyta naszych partnerów ze Szwecji. Głównie skupiamy się na wymianie doświadczeń szkoleniowych, zwłaszcza w tym obszarze, gdzie możemy wspólnie się szkolić. Na pewno w przyszłości jednym z takich obszarów będą szkolenia snajperów. Nasi partnerzy odwiedzą nas ponownie jesienią, ale my również planujemy w tym roku dwie wizyty w Szwecji”. – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT.
Szwedzka Gwardia Krajowa, czyli Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa.kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz