zamosc.tv

Nie chcesz tracić czasu na sprawy urzędowe? Wyślij pismo ogólne

dodano: 15 kwietnia 2019

Nie musisz brać wolnego, czy zwalniać się wcześniej z pracy. Możesz wysłać online pismo ogólne do urzędu. Od początku 2019 roku zrobiło to ponad 123 tysiące osób.

Pismo ogólne służy do komunikacji z administracją w sprawach, które możesz załatwić przez Internet i które nie mają oddzielnych formularzy. Za jego pomocą możesz zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek.
Jak to zrobić?
Wejdź na Obywatel.gov.pl lub gov.pl i wybierz kartę produktu „Wyślij pismo ogólne”.
Uzupełnij formularz na komputerze i wyślij na elektroniczną skrzynkę podawczą. Po chwili dostaniesz elektroniczne urzędowe poświadczenie przedłożenia pisma (UPP). To potwierdzenie jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który wysyłasz pocztą tradycyjną.
Zanim wyślesz pismo sprawdź, czy nie ma formularza dla twojej sprawy - na przykład jeśli chcesz mieć dostęp do informacji publicznej, wyślij specjalny formularz do tego przeznaczony.
Załóż Profil Zaufany
Do skorzystania z usługi potrzebny jest Profil Zaufany, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość.
Do kogo można wysłać pismo ogólne
Pismo ogólne możesz skierować do urzędu lub innego podmiotu publicznego, który ma elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP. Są to na przykład ministerstwa, urzędy gminy, urzędy centralne, urzędy skarbowe, szkoły publiczne, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanepid.
Za skorzystanie z pisma ogólnego nie zapłacisz nawet grosza.

 

 

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz