Wakacje z Terytorialsami
dodano: 16.04.20192 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” zaprasza na projekt „Wakacje z WOT” skierowany do uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, studentów i nauczycieli. To okazja, aby spędzić wakacje aktywnie, przeżyć przygodę życia i wstąpić w szeregi formacji.
Po sukcesie projektu „Ferie z WOT” lubelska brygada przygotowała wakacyjną edycję szkoleń podstawowych dla osób, które chcą wstąpić w szeregi WOT, ale ze względu na obowiązki związane z nauką nie mogą stawić się na ćwiczeniach w roku szkolnym. W okresie wakacji ochotnicy będą mieli do wyboru aż trzy terminy szkoleń podstawowych: 22.06-07.07., 27.07.-11.08., 17.08.-01.09.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” obejmuje zajęcia, m.in. ze strzelectwa, taktyki, topografii i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Nie będzie taryfy ulgowej, to bardzo intensywne ćwiczenia, wymagające od kandydatów dobrej kondycji fizycznej, determinacji i dyscypliny. Ćwiczenia będą odbywać się na terenie jednostek wojskowych w Zamościu i Dęblinie, a także na poligonie w Nowej Dębie. Szkolenie kończy sprawdzian, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem „szesnastek” będą uroczyste przysięgi wojskowe.
Pierwsze szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” rusza 22 czerwca br., ale warto już teraz zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub złożyć wniosek elektroniczny przez platformę ePUAP (zakładka Bezpieczeństwo narodowe). Kandydatów do terytorialnej służby wojskowej czeka, m.in. wojskowa komisja lekarska, badania psychologiczne, a także rozmowa kwalifikacyjna. Więcej informacji, jak wygląda rekrutacja i jak się do niej przygotować znajduje się na stronie www.terytorialsi.wp.mil.pl
Pomysł, aby organizować szkolenia podstawowe w czasie wolnym od nauki jest odpowiedzią na duże zainteresowanie służbą wojskową wśród uczniów i studentów. Przypomnijmy, podczas tegorocznej akcji „Ferie z WOT” w szeregi formacji wstąpiło w sumie ponad 700 ochotników, w tym 110 na Lubelszczyźnie. Terytorialsi w naszym regionie to osoby młode, średnia wielu wynosi około 30 lat, a blisko 24% stanowią studenci.
„Szesnastka” otwiera 3-letni cykl szkolenia żołnierzy WOT, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, organizowanym na poligonie.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
- Prowadził ciężarówkę pod wpływem alkoholu i został wydalony z Polski
- Tango dla starszej młodzieży
- Pijany i bez uprawnień kierował Volkswagenem
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu
- ‘’Magiczny Koncert – Bajki Świata’’ - koncert z okazji Dnia Dziecka
- Zwiększenie odporności gmin i sołectw na zagrożenia bezpieczeństwa państwa
- Medyka: tajemnicze grzyby wykryte przez SG i KAS
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1681)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (270)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Wypadek z udziałem karetki (7)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- Dziękuję i życzę (1681)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zatrzymany 33-latek poszukiwany 8 listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania i czerwoną notą Interpolu
dodano: 22.04.2026Chełmscy kryminalni wspólnie z "Łowcami Głów" z KWP w Lublinie zatrzymali 33-latka poszukiwanego ośmioma listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna, który na koncie ma szereg przestępstw przeciwko mieniu od kilku lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a teraz wpadł w ręce policjantów na terenie powiatu zamojskiego. Najbliższe 6 lat spędzi w zakładzie karnym. Dzisiaj został doprowadzony do jednostki penitencjarnej.
Zobacz materiałWspólne patrole policjantów i Straży Leśnej. Razem dbamy o bezpieczeństwo w lasach Roztocza
dodano: 04.05.2026W miniony weekend policjanci ze Zwierzyńca i Krasnobrodu wspólnie z funkcjonariuszami Straży leśnej patrolowali tereny leśne dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z uroków Roztocza oraz chroniąc unikatową przyrodę regionu. Wspólne patrole jeszcze nie raz pojawią się w lasach Roztocza, aby monitorować zachowanie osób przebywających na terenach leśnych i reagować na wszelkie przypadki łamania prawa.
Zobacz materiałMajówka ze Sztukmistrzami w Zamościu
dodano: 24.04.2026Majówka ze Sztukmistrzami w Zamościu Rynek Wodny godz. 16:00-19:00
Zobacz materiałProwadził ciężarówkę pod wpływem alkoholu i został wydalony z Polski
dodano: 13.05.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski obywatela Ukrainy za prowadzenie samochodu ciężarowego pod wpływem alkoholu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)