zamosc.tv

PN Lublin na Dniu Polaków w Kamieńcu Podolskim i Nowogrodzie Wołyńskim

dodano: 14 maja 2019
Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin

10 maja w Kamieńcu Podolskim i 11 maja w Nowogrodzie Wołyńskim obchodzone były Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniach mogło wziąć udział około tysiąca osób. W obchodach wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, przedstawiciele Biura Attaché Obrony w Ambasadzie RP w Kijowie, lokalnego duchowieństwa katolickiego i władz samorządowych Ukrainy.

Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Winnicy w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Lubelska delegacja zaprezentowała wydawnictwa IPN, gry planszowe (Dywizjon 303. Bitwa o Anglię, Miś Wojtek), spot „Polak mały”, a także wystawę „Symbole naszej historii” autorstwa rzeszowskiego oddziału IPN.  
Uczestnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w specjalnym teście przygotowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie musieli na podstawie informacji zawartych w treści wystawy odpowiedzieć na pytania. W zabawie brali udział starsi i młodsi. Szczególnie ci ostatni mile zaskoczyli delegację lubelskiego IPN. Imponowali nie tylko wiedzą, ale także chęcią do nauki i aktywności oraz… liczebności. Duża liczba osób, która pojawiła się przy stoisku IPN Lublin, rodziła obawy czy uda się nad wszystkim zapanować. Z pomocą wolontariuszy, młodych Polaków z Ukrainy, wszystko udało się świetnie.
Oprócz oficjalnych uroczystości i działań edukacyjnych organizatorzy obchodów, czyli Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy wraz ze środowiskami polonijnymi zorganizowali występy artystyczne lokalnej, polskiej młodzieży. Gościnnie wystąpili Polacy z Wilna, którzy przedstawili sztukę „Kopciuszek”.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz