zamosc.tv

Dożynki Powiatowo – Gminne w Starym Zamościu

dodano: 13 sierpnia 2019

Zapraszamy serdecznie na Dożynki Powiatowo – gminne w Starym Zamościu. Gospodarzami  tegorocznego święta plonów są Starosta Zamojski – Pan Stanisław Grześko oraz Wójt Gminy Stary Zamość – Pan Waldemar Raczyński.

Dożynki – największe w roku święto rolników, jest ono uhonorowaniem ich całorocznej pracy. W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym   – od największego symbolu tego święta – wieńca dożynkowego.
Uroczystość ta, odbywająca się w całej Polsce, miała mnóstwo lokalnych odmian. Zawsze jednak i wszędzie można w niej było wyodrębnić trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami.
Obecnym ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Potem Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali Chór „Sitanianie” z Sitańca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna pod batutą Ryszarda Gryciaka. Obchody święta plonów rozpoczną się uroczystym korowodem. W korowodzie dożynkowym uczestniczą przedstawiciele i delegacje wszystkich  15 gmin Powiatu Zamojskiego.
Najbardziej zasłużeni rolnicy Powiatu Zamojskiego zostaną uhonorowani odznaczeniami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” jest nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z własnej inicjatywy lub na wniosek m. in. organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka ta może być nadana osobom fizycznym, również cudzoziemcom, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaka jest nadawana jednokrotnie. Na wniosek Starosty Zamojskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał honorowe odznaki 28 wyróżniającym się rolnikom z terenu Powiatu Zamojskiego, a uroczyste ich wręczenie nastąpi podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Starym Zamościu w dniu 18 sierpnia 2019r.
Na czele korowodu starostowie dożynek – rolnicy reprezentujący GMINĘ STARY ZAMOŚĆ.  Starościna Pani ANNA KARPOWICZ i Starosta Pan JAN MADYNIAK
Zaszczytu wyboru na starostów uroczystości Święta Plonów dostąpili  
dzięki swej pracy i uzyskanym wynikom.
Pani Anna wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Wierzba o powierzchni 75 hektarów, specjalizują się w produkcji roślinnej. Główne zasiewy to rzepak, pszenica, kukurydza oraz plantacja buraka cukrowego. Dodatkowo Państwo Karpowiczowie zajmują się sadownictwem. Na 6 hektarowym areale mają drzewka owocowe jabłoni, wiśni, czereśni i grusz. Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w kombajn zbożowy, 4 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący.
Pan Jan z miejscowości Udrycze-Kolonia wraz z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 89 hektarów, także specjalizują się w produkcji roślinnej. Głównymi zasiewami są: rzepak, pszenica ora kukurydza na ziarno. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w 2 kombajny zbożowe, 4 ciągniki i sprzęt towarzyszący. Dodatkowo Pan Jan aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowości i gminy Stary Zamość.
Po zakończeniu części religijno-obrzędowej zapraszamy Państwa m.in. na:
- wystawę rolniczą
- wystawę sztuki ludowej
- festyn rekreacyjno-sportowy
- o godz. 14.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”
- występ zespołów śpiewaczych: Zespołu Wokalnego „CANTO” ze Starego Zamościa, Zespoły Śpiewaczego „Udryczanki” oraz Chóru Myśliwskiego „Knieja” z Zamościa
- o godz. 16.00 wystąpi przed Państwem gwiazda dożynek zespół „CZADOMAN” a o godz. 19.00 występ zespołu „VEEGAS”.
W trakcie koncertu zostanie rozstrzygnięty konkurs na wieniec dożynkowy w dwu kategoriach: wieńca tradycyjnego i wieńca współczesnego. Po dokonaniu wyboru przez Komisję Konkursową – delegacjom za pierwsze  3 miejsca, zostaną wręczone  dyplomy i nagrody. Wieńce, które otrzymają I miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego i współczesnego,  będą reprezentować Powiat Zamojski na  DOZYNKACH  WOJEWÓDZKICH w dniu 8 września w RADAWCU.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

dodano: 08:17, 06 wrzesnia 2019 przez: do obserwator

Zdjęcia na tle tych "budynków" robiła sobie gmina Zamość i zamieściła je na swojej stronie. Współczuję wójtowi takich urzędników. Niech starosta coś z tym zrobi. Zacytuj

dodano: 22:47, 13 sierpnia 2019 przez: obserwator

niecho przygotowaniach moze pan starosta zajmie sie organizowaniem dozynek bo panu wojtowi to nie wychodzi dzisiaj na meczu ludzie dyskutowali o tej reklamie jaka jest obnazony budynek po bylym pawilonie i po bylej piekarni to jest naprawde wielki wstyd to wszystko swiadczy tylko o tym jakiego mamy gospodarza niehluja ktoremu na niczym nie zalezy Zacytuj