8. edycja Narodowego Czytania w Zamościu
dodano: 29.08.20197 września 2019 r. o godz. 10.00 na Rynku Wielkim (schody Ratusza) odbędzie się zamojska odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w przypadku deszczowej pogody w Sali Consulatus.
Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu po raz kolejny włącza się w to wydarzenie. Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu, a partnerem – Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Zamościu. W Czytaniu uczestniczyć będą m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz Miasta Zamość, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież szkolna i przedszkolna, czytelnicy, bibliotekarze oraz turyści odwiedzający nasze miasto.
Lekturę tegorocznej edycji stanowić będzie klasyka polskiej nowelistyki: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Reprezentują one różne style i epoki – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.
Narodowe Czytanie jest ogólnopolską kampanią promującą czytelnictwo. Objęte zostało patronatem honorowym przez Parę Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Nowele to klasyka, która na trwałe wpisała się w historię polskiej literatury. Lektura nie tylko pogłębia wiedzę, ale i rozwija wyobraźnię.
Zabierzmy własne egzemplarze, które zostaną ostemplowane okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Zachęcamy wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu.
K. Fidler-Niemczuk
Aktualności
więcej-
17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
- Prowadził ciężarówkę pod wpływem alkoholu i został wydalony z Polski
- Tango dla starszej młodzieży
- Pijany i bez uprawnień kierował Volkswagenem
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu
- ‘’Magiczny Koncert – Bajki Świata’’ - koncert z okazji Dnia Dziecka
- Zwiększenie odporności gmin i sołectw na zagrożenia bezpieczeństwa państwa
- Medyka: tajemnicze grzyby wykryte przez SG i KAS
Komentowane Aktualności
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (264)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Wypadek z udziałem karetki (7)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
mZUS dla Płatnika: nowa aplikacja mobilna dla firm
dodano: 15.04.2026Firmowe sprawy w ZUS możesz mieć teraz zawsze pod ręką, w telefonie! Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową aplikację mobilną dla płatników składek. Przedsiębiorcy sprawdzą w niej saldo, zwolnienia lekarskie i wyślą wybrane wnioski.
Zobacz materiałInwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
dodano: 07.05.2026Cały miesiąc (od 11 maja do 12 czerwca) potrwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Zamościa. Na inwestycje zaproponowane i wybrane przez mieszkańców miasto zamierza wydać 3,6 mln zł.
Zobacz materiałNietrzeźwa jechała bez świateł
dodano: 21.04.202641-latka kierując samochodem marki Mercedes w organizmie miała prawie 2 promile alkoholu. Zwróciła na siebie uwagę policyjnego patrolu, ponieważ jechała ulicą Reja w Zamościu bez włączonych świateł. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.
Zobacz materiałMieli kominiarki, wytrychy oraz pieniądze z włamania. Zostali zatrzymani po policyjnym pościgu!
dodano: 26.04.2026Po pościgu zatrzymaliśmy sprawców kradzieży z włamaniem do plebanii w powiecie tomaszowskim. Okazali się nimi dwaj bracia w wieku 34 i 38-lat, którzy pod nieobecność księdza dostali się do budynku i skradli 18 tysięcy złotych. Kryminalni znaleźli przy nich pieniądze, kominiarki oraz wytrychy służące do otwierania zamków. Obaj odpowiedzą w warunkach recydywy, dlatego grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Szybkie zatrzymanie sprawców przez kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie było możliwe dzięki współpracy z kryminalnymi z KWP w Rzeszowie oraz policjantami z Tomaszowa Lubelskiego.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)