zamosc.tv

„Romeo i Julia” spektakl teatru tańca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

dodano: 05.09.2019

29 i 30 września na scenie Sali Operowej wystąpia polscy i koreańscy tancerze, prezentując współczesną interpretację klasycznej sztuki Szekspira.

Współczesna odsłona ponadczasowej historii Wiliama Szekspira, przy muzyce Sergieja Prokofiewa, 
z międzynarodową obsadą – gwarantuje wydarzenie najwyższej klasy. Spektakl, który zobaczymy 
w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to remake przygotowany z okazji obchodów 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Koreą Południową.
Starcie wielkiej szalonej miłości z destrukcyjną nienawiścią w spektaklu zostało wzbogacone o wątek różnic rasowych. Narzędziem przekazu emocji staje się ciało tancerzy, które, w połączeniu z pełną symbolizmu scenografią, oddaje całą paletę uczuć szargających bohaterami. Spektakl 
w wysublimowany sposób zawiera wiele odniesień do współczesnych problemów młodego pokolenia.
Za choreografię i reżyserię odpowiada Iwona Orzełowska, twórczyni CARO Dance. Główne role grają Natalia Jóźwiak i Sebastian Piotrowicz. Na scenie Sali Operowej CSK wystąpi z nimi 19 innych tancerzy. W spektaklu udział biorą artystki pochodzące z Korei Południowej – Jiwoo Hong oraz Siwoo Park. Wykonają choreografie do klasycznej muzyki Prokofiewa oraz wybranych utworów muzyki współczesnej.
„Historia Romea i Julii, nie traci na swojej aktualności, a tym razem opowiemy ją poruszając również wątek >>spotkania kultur<<. Język tańca współczesnego jest świetnie przyjmowany przez młodych ludzi, takich jak główni bohaterowie dramatu. Mam nadzieję, że taka nowoczesna wersja klasycznego dzieła przemówi do młodych widzów i zyska ich przychylność.” – mówi Iwona Orzełowska, reżyserka spektaklu.
Z myślą o grupach szkolnych, spektakl będzie prezentowany trzykrotnie 29 września w godzinach wieczornych oraz 30 września dwukrotnie. Bilety w cenie od 25 złotych można nabyć poprzez https://bilety.spotkaniakultur.com oraz w kasie Centrum Spotkania Kultur (Sklepik Kulturalny, wejście od placu Teatralnego).
Informacje dodatkowe
Iwona Orzełowska to autorka spektakli teatru tańca. Twórczyni choreografii dla grup tanecznych wielu gwiazd polskiej estrady (m.in. Norbi, Tede, Blue Cafe, Kasia Klich, Elektryczne Gitary), telewizyjnych programów artystycznych (m.in. Aleja Gwiazd, Benefis Piotra Fronczewskiego, Francis Goya, Randka w Ciemno), filmów fabularnych (Spona), kampanii reklamowych, pokazów mody, festiwali (Światowy Kongres Tańca Kopio), konkursów piękności (finał Miss Polonia). Wykładowca Studium Choreograficznego w Warszawie oraz Akademii Podlaskiej w Siedlcach (fakultet tańca współczesnego). Od 1989 roku jest członkiem International Dance Organization (IDO) z siedzibą w Orebro (Szwecja). Jest sędzią polskim i międzynarodowym tańca sportowego, jak również przedstawicielem na Polskę międzynarodowej organizacji tanecznej (DACI) – agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych 
ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z siedzibą w Paryżu. Prezes Stowarzyszenia Tanecznego Caro Dance. W 2002 roku otrzymała nagrodę i wyróżnienie przyznane przez Światową Organizację Tańca (International Dance Organization) za wybitne osiągnięcia choreograficzne i prekursorstwo 
w dziedzinie tańca w świecie. Jest twórczynią programu autorskiego „wychowania poprzez taniec”.
Natalia Jóźwiak  jako absolwentka OSB, stawiała pierwsze kroki na scenie Teatru Wielkiego 
w Warszawie. Później związana z Caro Dance Company zdobywała wielokrotnie złote medale 
na Mistrzostwach Europy i Świata federacji IDO. Uczęszczała do Wyższej Szkoły Choreograficznej ACTS w Paryżu. Uczestniczyła w wymianie Kibbutz Ga’Aton Workshop w Izraelu i dostała się również do międzynarodowego projektu Kibbutz Contemporary Dance Company MASA na rok 2015.  W roku 2017 ukończyła szkolenie Movement Director w Austrii. Znana z wielu produkcji telewizyjnych, takich jak m.in. „Taniec z Gwiazdami”, „Mam talent”, „Jaka to melodia?”, „Sylwester z Polsatem”. Obecnie Natalia jest tancerką Teatru Tańca Caro oraz tancerką i choreografem współpracującym z Operą i Filharmonią Podlaską oraz Warszawską Operą Kameralną.
Sebastian Piotrowicz jako zawodnik i tancerz CARO Dance wielokrotnie wygrywał Mistrzostwa Świata i Europy federacji IDO. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i Uniwersytet Artystyczny CODARTS w Rotterdamie. Występował zarówno na scenach teatrów w Polsce, jak i za granicą (Nanine Linning Dance Company, Caro Dance Company). Znany z programów telewizyjnych (Mam Talent, Twoja Twarz Brzmi Znajomo). Finalista programu You Can Dance. Miał okazję współpracować z takimi choreografami jak: Regina van Berkel, Stephen Shopshire, Amancio Gonzalez  i Jone San Martin (Forsythe Company), Nanine Linning, Thierry Verger, Travis Pain, Genevieve Dorion-Coupal. Choreograf i reżyser spektakli „The Room” oraz „A co gdyby”. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Caro, Operą i Filharmonią Podlaską  oraz Warszawską Operą Kameralną. Dyplomowany tancerz, instruktor tańca i akrobatyki.

Ewa Dados-Jabłońska
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz