zamosc.tv

Zamościanin został oszukany przez fałszywego wnuczka

dodano: 25.09.2019

Zamościanin został oszukany przez fałszywego wnuczka, który rzekomo spowodował wypadek. Aby uniknąć odpowiedzialności i „załatwić sprawę” potrzebuje pieniędzy. Przekonany, że pomaga wnukowi mężczyzna kurierowi przekazał blisko 5 tys. zł oraz 250 euro. Sprawę wyjaśniają policjanci i apelują o ostrożność oraz ograniczone zaufanie w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj do komendy zgłosił się mieszkaniec Zamościa informując, że został oszukany przez fałszywego wnuczka. Na telefon stacjonarny zgłaszającego zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako wnuczek, płacząc powiedział, że został zatrzymany przez Policję, ponieważ na przejściu dla pieszych potrącił kobietę. Jednocześnie twierdził, że ma znajomego policjanta, który za 15.000 zł pomoże ”załatwić” sprawę. Zgodnie z telefonicznymi ustaleniami mężczyzna przekazał kurierowi swoje oszczędności w kwocie prawie 5 tys. zł oraz 250 euro. O fakcie tym poinformował fałszywego policjanta, który cały czas prowadził z nim rozmowę telefoniczną. Wnuczek miał się pojawić u Zamościanina za kilka godzin. Kiedy wybiła umówiona godzina a krewny nie przyjechał zamościanin zorientował się, że został oszukany. Wówczas zgłosiły sprawę w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu.
Apelujemy o zachowanie ostrożności oraz stosowanie ograniczonego zaufania w stosunku do osób, które dzwonią prosząc o pieniądze. Metody działania oszustów są podobne. Na swoich rozmówców wybierają osoby starsze, które nieświadome zagrożenia, ufne i szczere, chętne są pomóc swoim bliskim. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby wzbudzić zaufanie, aby rozmówca uwierzył, że rozmawia z krewnym i przekazał jak najwięcej danych dotyczących rodziny, które później w dalszej rozmowie zostaną wykorzystane przez oszusta. Najczęściej dla uwiarygodnienia historii wymyślonej przez oszusta do rozmowy włącza się fałszywy policjant, który fachowym językiem informuje, co aktualnie dzieje się z krewnym, jakie czekają go konsekwencje prawne za przestępstwo, które rzekomo popełnił. W czasie rozmowy zawsze pojawia się również prośba o dyskrecję. Zazwyczaj po pieniądze ma zgłosić się zaufany kurier lub też inny policjant. Senior zawsze słyszy również kilkukrotne zapewnienia ze strony oszusta, że tylko dzięki przekazaniu określonej kwoty krewny nie poniesie konsekwencji.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz