zamosc.tv

Sprzedawali w Darknecie bazy danych do systemów informatycznych

dodano: 05.05.2020

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami z KGP przerwali funkcjonowanie serwisu znanego w Darknecie jako strona oferująca różnego rodzaju kradzione bazy danych. Przy realizacji śledztwa Polska Policja współpracowała z funkcjonariuszami ze Szwajcarii i Europolem. Pod koniec kwietnia, na terenie kilku województw, policjanci zatrzymali 6 osób. Szacujemy, że zyski osiągnięte przez grupę zdeponowane w postaci kryptowalut wyniosły nie mniej niż 1,5 miliona złotych. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Rozbita przez policjantów i Prokuraturę Okręgową w Zamościu grupa działała co najmniej od 2018 r. Przestępcy oferowali do sprzedaży za pośrednictwem serwisu Darknet bazy danych pochodzące z włamań do systemów informatycznych. Darknet - to zbiorcza nazwa określającą różne anonimowe strony internetowe, sklepy, fora dyskusyjne i inne serwisy dostępne w internecie. W przeciwieństwie do zwykłych stron internetowych nie są one dostępne przez adres www i nie można ich znaleźć w zwykłych wyszukiwarkach.)  Serwis umożliwiał nabycie baz kradzionych z różnych krajów, nie tylko europejskich.  Nabywane dane służyły następnie do kradzieży tożsamości, a także do oszustw.  Oferowane do sprzedaży bazy z danymi można było zakupić jedynie za kryptowaluty. Ustalono, że zyski osiągnięte przez grupę z prowadzonej działalności przestępczej, zdeponowane w postaci kryptowalut, wynosiły nie mniej niż 1,5 miliona złotych.
W minioną środę 29 kwietnia 2020 roku funkcjonariusze z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, realizując postanowienia o przeszukaniu i zatrzymaniu osób wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, zatrzymali 6 mężczyzn.  Policyjne działania prowadzone były na terenie pięciu województw: na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w woj. kujawsko- pomorskim, śląskim i dolnośląskim. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 18 -30 lat.  Działania policjantów z KWP w Lublinie wspierane były przez funkcjonariuszy z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP. Mundurowi współpracowali także z policją szwajcarską oraz Europolem. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty.  Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się bezprawnym pozyskiwaniem i zbywaniem baz danych.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz