zamosc.tv

Otwarcie wystawy plenerowej – Tu rodziła się „Solidarność”

dodano: 30 czerwca 2020

Chcąc uczcić pamięć o narodzinach w Polsce wielkiego ruchu oporu społecznego przeciwko komunizmowi, a także przekazać wszystkim wiedzę o nim, Instytut Pamięci Narodowej stworzył dwujęzyczną wystawę plenerową Tu rodziła się „Solidarność”, która prezentowana będzie w całej Polsce od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r.

Gdzie będzie można zobaczyć wystawę w woj. lubelskim?
1 lipca w Świdniku na Placu Konstytucji 3 Maja o godz. 12 odbędzie się otwarcie ekspozycji. Od 21 lipca wystawa będzie prezentowana w Lublinie na Placu Króla Władysława Łokietka, a od 14 sierpnia w Puławach na Skwerze Niepodległości.
Jak wygląda wystawa?
Ekspozycja została podzielona na trzy części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. Zależnie od miejsca jej prezentacji będą pokazywane odpowiednie warianty. Każda plansza wystawy stanowi odrębny plakat nawiązujący do plakatów, transparentów z okresu strajków.
Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi.
Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.
W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną. Wcześniej protesty rozpoczęły się w Świdniku i Lublinie.  Od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy, m.in. w Radomiu. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień.  Również w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność,
która zmieniła bieg historii.


Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz