zamosc.tv

Weekend w CSK

dodano: 25.09.2020

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”:
To unikatowa inicjatywa w skali kraju jest również największym tego typu wydarzeniem w historii, adresowanym do dzieci, młodzieży oraz rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów, także do  osób na co dzień pracujących z dziećmi i książką. To projekt promujący wartościową literaturę i jej twórców. Zapraszamy na interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie.

W programie:
Na fali, z falą i pod wiatr, z czytaniem za pan brat! – warsztaty literackie z Małgorzatą Swędrowską
26 WRZ 2020 | 10.00
Mediateka poziom +3
Podczas warsztatów literackich będziemy bawić się z książkami o lecie, wakacjach i niespodziankach. Odkryjemy, jakie tajemnice kryją książki. Będziemy czytać i podskakiwać, zrobimy własne książki z jednej kartki bez użycia nożyczek i kleju oraz rozkręcimy wyobraźnię z wszechkartonem.
Wiek: 3 – 7 lat
Premiera książki “Klimatyczni”– spotkanie z autorką Olgą Ślepowrońską oraz warsztaty plastyczne z ilustratorką Weroniką Żurowską
26 WRZ 2020 | 11.30
Małe CSK
Spotkanie: Czy niemożliwe nie istnieje i czy podczas pisania duże emocje są wskazane - rozmowa z autorką książki Klimatyczni Olgą Ślepowrońską
Kim jest innowator społeczny i dlaczego jego praca jest tak ważna? Czy książka “Klimatyczni” rzeczywiście jest klimatyczna i dlaczego? Na te i inne pytania odpowie specjalnie dla Was autorka książki - Olga Ślepowrońska. Podyskutujemy także nieco o ekologii, dalekich podróżach i sile literatury, aby na sam koniec powiedzieć nieco o towarzyszących nam emocjach podczas ważnych dla nas wydarzeń.
Warsztaty: Cykl życia drzewa - warsztaty plastyczne z Weroniką Żurowską
Sądzicie, że drzewo może być inspiracją dla artysty? Intrygujące prawda? Bo jakie tajemnice może skrywać taka monumentalna roślina? Czy wiecie, że Baobab jest takim drzewem, które zupełnie inaczej wygląda i zachowuje się w dzień niż w nocy? A być może słyszeliście o ciekawostce, że jest zapylane przez nietoperze? O tych i innych tajemnicach będziecie mieli okazję usłyszeć na warsztatach związanych z drzewami i ich “zwyczajami”, które specjalnie dla Was poprowadzi Weronika Żurkowska - ilustratorka najnowszej książki wydawnictwa Tekturka - “Klimatyczni”.
Ostry Dyżur Literacki
26 WRZ 2020 | 15.00-18.00
Sklepik Kulturalny CSK
W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Akcja towarzysząca Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, zorganizowana w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Wokół baśni i legend – warsztat plastyczny z Marianną Jagodą
27 WRZ 2020 | 10.30
Mediateka poziom +3
Czym różnią się baśnie węgierskie od hinduskich? Ile z nich znajdziemy w legendach polskich? I co z tym wspólnego mają rekiny i jelenie? Zaintrygowani? W takim razie nie możecie przegapić naszego spotkania z ilustratorką Marianną Jagodą, która wprowadzi Was w świat niesamowitych historii. Stworzycie także jedyne w swoim rodzaju prace związane z legendarnymi zwierzętami.
Wiek: 8+
Symfonia zwierząt – muzyczny finał z udziałem gościa specjalnego – Michała Rusinka
27 WRZ 2020 | 17.00
Klub Muzyczny CSK -1
Niezwykłe spotkanie z Michałem Rusinkiem, mistrzem słowa, który sztukę tłumaczenia opanował do perfekcji. Nasz gość przybliży kolejną znakomitą książkę młodym czytelnikom, zapraszając ich tym razem do świata muzyki, bo oto Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów, debiutuje jako twórca literatury dla dzieci i jako kompozytor!
Maestro Mysz unosi do góry batutę, aby przedstawić nam swoich muzykalnych przyjaciół. Przygotujcie się na niespodzianki! Poszukamy przyczajonej pszczółki i rozsypanych literek. Postaramy się nie przegapić zaszyfrowanej wiadomości od autora! Na koniec Maestro zaprosi nas na wielki finałowy koncert: kurtyna w górę!
Wiek: 4+
- wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, obowiązują zapisy: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/
- szczegółowe informacje: http://spotkaniakultur.com/pl/node/2280
„Złotokap”, reż. Ragnar Bragason
25, 26 WRZ 2020 | 19:00
27 WRZ 2020 | 17:00
Kino CSK
Indiana, mieszkająca na przedmieściach Rejkjaviku, w bloku pełnym imigrantów, którymi gardzi, żyje z żerowania na systemie opieki społecznej, a w swoim niewielkim ogrodzie hoduje zdobywające nagrody drzewo złotokapu. Świat Indíany załamuje się, kiedy jej jedyny syn pojawia się z dziewczyną z zagranicy, a państwo egzekwuje nowe przepisy, które mówią, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Spektakl: Marsz Polonia/ Miłość przede wszystkim | Młodzieżowy Teatr Panopticum
25 WRZ 2020 | 19.00 | Klub Muzyczny CSK
Spektakl Marsz Polonia ukazuje nieco absurdalny i groteskowy obraz współczesnego polskiego społeczeństwa i opowiada o konfrontacji języków różnych pokoleń. Dla odchodzącego już pokolenia wojennego to język wspomnień, a dla współczesnego to język internetu i mediów. Spektakl poza dialogiem Polaków staje się również manifestacją i afirmacją różnorodnej, polifonicznej wspólnoty budząc pytanie, co tak naprawdę konstruuje „polskość”, jej narodowy podmiot. Czy nie jest to oksymoron? Spektakl pełny jest ironicznej aluzji i w wieloznaczny sposób oscyluje między powagą i żartem stając się tragikomiczną, często wyzutą z realizmu farsą o współczesnej Polsce i Polakach – „śmiech grzęźnie w gardle”.
„Miłość przede wszystkim” - spektakl muzyczny jest teatralno-muzyczną składanką wybranych scen i utworów śpiewanych z różnych spektakli Teatru Panopticum ostatnich lat. Układ widowiska tworzy dramatyczno - liryczną narrację o ludzkich uczuciach, ukazując miłość romantyczną pełną uniesień, ale też nieszczęśliwą, skomplikowaną i tragiczną. Taka dramaturgia spektaklu pozwoli na przeżycie tragicznych lamentacji szekspirowskiej Lukrecji skrzywdzonej przez wiedzionego prymitywnym pożądaniem Tarkwiniusza przez płomienne uniesienia Romea i Julii, romantyczne pochwały miłości, wirtualne cyber-tango – aż do komicznej sceny samobójstwa Thisbe i Pyramusa, kochanków „Snu nocy letniej”.
Dużą część spektaklu wypełniają teksty Williama Szekspira, bo chyba nikt tak genialnie jak on nie opisywał miłości. A więc miłość przede wszystkim.
Muzykę do utworów śpiewanych skomponował i wokalnie młodych aktorów przygotował - Piotr Tesarowicz, a spektakle, z których one pochodzą reżyserował – Mieczysław Wojtas.
- bezpłatne wejściówki są do odebrania w Sklepiku CSK
„Spacer żywiołów”
Wydarzenie poświęcone edukacji i ekologii w ramach europejskiego Green Week
24-26 WRZ 2020
Miejska Pasieka Artystyczna i Sala Pszczelarska CSK
Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS
W ramach dorocznej imprezy Green Week, poświęconej polityce ochrony środowiska, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej zapraszają na serię warsztatów, prelekcji i pokazów dotyczących pszczół, wody, zieleni miejskiej i czystego powietrza. Wydarzenie oprócz charakteru studyjnego, przyjmie też formę spacerów w przestrzeni miasta śladami roślin, wody i zapylaczy. Wydarzenie koordynują Marcin Sudziński (CSK) i dr hab. Aneta Ptaszyńska (UMCS).
- 25 WRZ 2020 | 16.00 – spacer  śladami chronionych zwierząt (Ogród Saski) + warsztaty pszczelarskie (Pasieka Artystyczna CSK) | grupa seniorów i dziecięca
- 26 WRZ 2020 | 11.10 – Spacer Żywiołów (rozmowa o przyrodzie w mieście) – początek: ul. Piłsudskiego (Bystrzyca przy MPWiK), ul. Szczerbowskiego (mała pasieka), ul. Lipowa (Stary Cmentarz), CSK (zielona dachy).
12.50 – wykład i warsztaty w Sali Pszczelarskiej CSK
- wszystkie wydarzenia w ramach imprezy są bezpłatne, obowiązują zapisy
Zapraszamy na nasze wyjątkowe wystawy:
- Wystawa „Ojce i Dziatki – piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia” | Galeria Wystaw Czasowych poziom +1 | bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
- Wystawa „Wihajster. Ilustracje Joanny Rusinek” | Aleja Kultur +1 | wstęp wolny
- Wystawa malarstwa Krzysztofa Klimka „Natura widzenia” | Galeria Wystaw Czasowych poziom -1 | bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
- Wystawa fotografii Doroty Nowakowskiej „Bali. Ludzie” | tylko do 27 WRZ 2020 | Foyer Sali Operowej | wstęp wolny
- Kalejdoskop Teatru | Galeria 0 (parter, obok kancelarii CSK) | wstęp wolny
- Wystawa plakatów Mieczysława Wasilewskiego | Ogrodzenie Ogrodu Saskiego – Galeria Saska | wstęp wolny
Zapraszamy!!!
 
Andrzej Goliszek
Rzecznik Prasowy


 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz