zamosc.tv

 Lockdown to zła droga. Propozycje PSL na wsparcie przedsiębiorców

dodano: 21 listopada 2020

Poniesione straty wynikające z epidemii, a nie rodzaj prowadzonej działalności jako jeden z warunków udzielenia pomocy. Umorzenie składek ZUS dla małych i średnich firm, świadczenia postojowe i 5 proc. VAT dla usług gastronomicznych. To tylko niektóre postulaty Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczące wsparcia przedsiębiorców w czasie pandemii. PSL chce również uwolnienia branży transportu osobowego i zniesienia ograniczeń dla branży fitness.

Propozycje PSL przedstawił w Lublinie podczas konferencji prasowej Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman. – Rolą opozycji jest nie tylko ocena sytuacji, ale proponowanie swoich rozwiązań. Lockdown to zła droga. Obecny rząd nie wypracował żadnych rozwiązań, które satysfakcjonują przedsiębiorców. Rozmawialiśmy z wieloma z nich. Nasze postulaty są właśnie efektem tych rozmów – powiedział Krzysztof Hetman.
Postulaty PSL dla przedsiębiorców
Kryterium uzyskania pomocy: utrata dochodów, a nie wpis w PKD
Nie może być tak, że o pomocy decyduje klasyfikacja PKD, czyli rodzaj prowadzonej działalności. Przykładem do rozważenia jest sytuacja, w której znajduje się np. branża spożywcza. Sklepy spożywcze niby działają. Co jednak mają zrobić osoby prowadzące na przykład sklepiki szkolne, jeśli zamknięte są szkoły i uczelnie? Warunkiem udzielania pomocy mają być straty, a nie rodzaj prowadzonej działalności. Jeżeli, ktoś straci, to musi uzyskać pomoc. Niezależnie jaką działalność gospodarczą prowadzi.
Umorzenie składek ZUS
ZUS musi być umorzony dla małych i średnich firm, dla większych musi być przełożony o rok, albo dwa lata. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie dobrowolnego ZUS.
5 proc. VAT od usług gastronomicznych
Wprowadzenie na czas pandemii jednolitej stawki 5 proc. VAT od wszystkich usług gastronomicznych. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych państwach.
Świadczenie postojowe
Świadczenie postojowe powinno być wypłacane obowiązkowo przez rząd w sytuacji, gdy decyzją rządu poszczególne branże czy zakłady pracy zostały zamknięte.
Zwolnienia lekarskie płatne przez ZUS od pierwszego dnia
Na czas epidemii ZUS powinien przejąć wszystkie koszty wypłacania zwolnień pracowników, nie pracodawcy, bo oni już nie mają żadnych środków.
Ratunek dla branży przewozowej  
PSL wnioskuje o uwolnienie branży transportu osobowego. W tym m.in. zniesienie limitu 50 proc. ograniczenia osób przejeżdżających autokarem, poprzez zapewnienie dystansu społecznego między pasażerami, negocjacje z Unią Europejską w sprawie pomocy de minimis, tak aby przedsiębiorcy mogli uzyskać pomoc także przy drugiej fazie kryzysu i dopłaty do wynagrodzeń za utrzymane miejsce pracy.
Zamykanie branży fitness to niedorzeczność
Koniecznie musimy otworzyć branżę fitness. W klubach fitness nie doszło do żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zamykanie takiej branży wydaje się niedorzeczne. Aktywność fizyczna wpływa na poprawę zdrowia i kondycji Polaków.

Daniel Słowik
Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz