zamosc.tv

Nieznane miejsca w Małopolsce – 3 pomysły, dzięki którym odkryjesz ją na nowo

dodano: 04 grudnia 2020

Jeżeli już kilka razy przeszedłeś krakowski Rynek, a zakopiańskie Krupówki nie mają przed Tobą najmniejszych tajemnic, to ta lista jest zdecydowanie dla Ciebie! Małopolska, choć wielu może wydawać się dobrze znana i nieco nudna, wciąż kryje wiele tajemnic i miejsc, których nie zalewają tłumy turystów. Żeby je znaleźć, wystarczy tylko zejść z trasy proponowanej przez przewodniki. Jakie nieznane miejsce w Małopolsce powinieneś zobaczyć?

Szlakiem dworków
Części kojarzą się z wiecznie biesiadującą szlachtą, innym z ostoją polskości z „Pana Tadeusza”. Bez wątpienia dwory i dworki są nieodłącznym elementem również współczesnego krajobrazu Polski. Niezależnie od swojej funkcji, wciąż przyciągają swoją architekturą. W Małopolsce można znaleźć chyba wszystkie ich postacie. Od drewnianych z niewielkimi gankami, przez te rodem ze wspomnianego dzieła Adama Mickiewicz, aż po pałacowe, które zachwycają bogactwem zdobień.  Znajdują się one na terenie całego województwa, również w jego stolicy. Właśnie w Krakowie, a dokładniej w jego wschodniej części Łuczanowicach, znajduje się dwór Mycielskich. Jego projekt wykonał znany architekt Tadeusz Stryjeński, jednak obecny stan jest wynikiem wielu przemian wprowadzanych na przestrzeni lat. Piękny dworek można odwiedzić w małopolskiej wsi Świdniki. Patrząc na wyróżniającą się biel fasady oraz dach pokryty gontem łatwo odnieść wrażenie, że znalazło się w Soplicowie. Z kolei patrząc na Dwór Sieraków trudno nie dać się ponieść wyobraźni, ponieważ schowany pośród licznych drzew przypomina pałac. To jedynie trzy przykłady z wielu tego typu budowli, które warto zobaczyć, będąc w Małopolsce.
Zapomniany Kraków
Przyjeżdżając po raz kolejny do Krakowa, warto odszukać takie miejsca, które nie są uznawane jako swoisty must-have. A takich zdecydowanie nie brakuje! Miasto to niesie ze sobą ogromny bagaż historii, a tym samym wiele nieodkrytych atrakcji. Kierując się na zachód od ścisłego centrum, można znaleźć wiele perełek. Jednym z nich jest Muzeum Fotografii na Woli Justowskiej, w którym na stałe znajduje się wystawa poświęcona portretom. Oczywiście nie brakuje także tych zmieniających się ekspozycji, ale zaciekawić może już sam budynek, czyli stara drewniana strzelnica. W niewielkiej odległości od niej można zaleźć Willę oraz Park Decjusza. Budynek powstał w XVI wieku z inicjatywy Josta Ludwiga Dietza, bliskiego współpracownika króla Zygmunta Starego. Na przestrzeni wieków i lat zmieniał swoich właścicieli, a także kształt, dlatego jego obecna postać nie jest tą pierwotną. Warto zagłębić się w jego naprawdę bogatą historię, a także przespacerować się otaczającym go parkiem. W nim natomiast znajduje się Galeria Bolesława Chromego z licznymi rzeźbami. Obok można odwiedzić karczmę oraz spichlerz z XVIII wieku, które do Krakowa zostały przeniesione po II wojnie światowej i weszły w skład zespołu budownictwa drewnianego. Równie piękna jest nieodległa willa prof. Estreichera wraz ze znajdującym się wewnątrz rodowym muzeum.
Cudy natury
Nieznane miejsca w Małopolsce to nie tylko wspaniałe budynki i liczne muzea. To także niezwykła przyroda, która zapewnia wytchnienie po intensywnym zwiedzaniu. Na południu, w Nowym Targu można odwiedzić „Bór na Czerwonym”. Jest to rezerwat torfowiskowy, w którym występuje wyjątkowa szata roślinna. Szczegółowo opisano ją na tablicach na platformie edukacyjną, która kończy się punktem widokowym. Rozciąga się z niej robiąca wrażenie panorama torfowiska, Gorców oraz Tatr. Znacznie bliżej Krakowa można zobaczyć… pustynię! Choć dla wielu może się to wydawać zaskakujące, to właśnie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się największa w Europie Pustynia Błędowska. Trzy punkty widokowe na niej umieszczone zapewniają trzy różne punkty widzenia. Dąbrówka ukazuje poligon wojskowy oraz bunkier z czasów II wojny światowej. Róża Wiatrów to kompleks drewnianych podestów na poziomie ziemi. Z kolei najpopularniejsza Czubatka to możliwość zobaczenia całych połaci piasku z góry.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz