zamosc.tv

Przerwa w ubezpieczeniu OC – jak się zachować?

dodano: 08.12.2020

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi być ubezpieczony. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których konkretna osoba wciąż korzysta z auta, ale nie jest jego właścicielem. Wówczas zachodzi brak ciągłości w obowiązywaniu umów OC zapisanych na jej nazwisko. Co dzieje się w takiej sytuacji i kiedy jeszcze występuje przerwa w ubezpieczeniu?

Przerwa w OC a poruszanie się innym samochodem
Czasami zdarza się, że właściciele pojazdów decydują się na ich sprzedaż lub przesiadają się do samochodów służbowych. Wówczas nie mogą oni podpisać umowy OC, a zniżki zgromadzone w poprzednich latach przepadają. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na od 2 do 4 lat przerwy bez utraty zgromadzonych rabatów. Zdarza się także, że każdy rok bez podpisanej polisy skutkuje odjęciem 10% z przysługującej Ci zniżki.
Istnieją także ubezpieczyciele, którzy zabierają rabaty już po pierwszym roku przerwy w ubezpieczeniu OC. Z tego powodu wybierając konkretną ofertę, należy skupić się na zasadach postępowania w razie braku ciągłości polisy.
Co zrobić po przerwie w ubezpieczeniu?
Jeśli nawet Twoja przerwa w ubezpieczeniu OC jest na tyle krótka, że nie utraciłeś całej zniżki, często jedynym słusznym wyborem okazuje się ponowne zapoznanie się z wszystkimi ofertami dostępnymi na rynku. Zdarza się bowiem, że ubezpieczalnia, w której wykupiłeś polisę kilka lat temu, nie ma wcale najlepszych cen, nawet po doliczeniu rabatu. Jeśli chcesz wyliczyć koszt takiej usługi bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora ubezpieczeń OC online.

Przerwa w OC a zaniedbanie kierowcy
Przerwa w ubezpieczeniu OC może zdarzyć się również w sytuacji, gdy kierowca zapomni o wykupieniu kolejnej polisy. W takim przypadku możliwe jest jedynie jak najszybsze podpisanie nowej umowy. Niewiele osób wie, że posiadanie zarejestrowanego auta bez wykupionego ubezpieczenia OC wiąże się również z nałożeniem kary, która w przypadku 14 dni wynosi nawet ponad 5000 zł.
Przerwa w OC wynikająca z zaniedbania kierowcy może przyczynić się do wystąpienia jeszcze poważniejszych konsekwencji finansowych. Jeśli spowodowuje on wypadek, będzie musiał pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni.
Sposoby na przerwę w ubezpieczeniu OC
Jeśli nie zamierzasz sprzedawać pojazdu lub przesiadać się na samochód służbowy, ale masz problem z pamiętaniem o dacie wygaśnięcia polisy, dobrym pomysłem okazuje się zdecydowanie na umowę z automatycznym odnawianiem. 14 dni przed jej końcem ubezpieczyciel poinformuje Cię o zbliżającym się terminie przedłużenia ubezpieczenia. W tym czasie możesz zrezygnować z konkretnej polisy i wybrać inną. Jeśli tego nie zrobisz, umowa wznowi się automatycznie, a więc nie nastąpi przerwa w ubezpieczeniu OC.
W takim przypadku konieczne będzie jednak zapłacenie kolejnej składki. Polisę można w każdej chwili wypowiedzieć, otrzymując zwrot za niewykorzystane dni obowiązywania ochrony. Jest to zatem dobra opcja dla osób, które boją się, że zapomną o wykupieniu nowego ubezpieczenia lub nie zdążą znaleźć atrakcyjniejszej oferty w ciągu 14 dni.
Więcej o przerwie w ubezpieczeniu OC dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-kupic-oc-z-wsteczna-data.
Jak zachować się, gdy odkryjesz brak ważnej polisy?
Ze względu na fakt, że podpisanie umowy z datą wsteczną jest nielegalne, po odkryciu braku ważnego OC Twojego pojazdu konieczne jest zapłacenie kary. Musisz również jak najszybciej zakupić nową polisę. Kara wynosi maksymalnie 5200 zł w przypadku samochodów osobowych, jednak jeśli Twoje auto nie miało ubezpieczenia przez czas krótszy niż 14 dni, koszt ten jest niższy.
Najlepszym sposobem na błyskawiczne podpisanie umowy jest skorzystanie z ofert online. Wymagają one jedynie podania konkretnych informacji zupełnie bez wychodzenia z domu. Tradycyjna wizyta w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się z koniecznością zaplanowania spotkania, co wydłuża termin oczekiwania o kilka dni. Jeśli odkryłeś brak ubezpieczenia OC wcześniej niż po upływie 14 dni od daty jego wygaśnięcia, czas ma ogromne znaczenie.
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz