zamosc.tv

Dotarli do Polski ukryci w naczepie tira

dodano: 18.12.2020

* Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Koroszczyna oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola zatrzymali czterech nielegalnych migrantów.
* Osoby ukryte były w naczepie ciężarówki jadącej z Serbii do Rosji.
* W tym roku jest to już szósty przypadek ujawnienia na terenie województwa lubelskiego nielegalnych migrantów ukrytych w naczepie tira.

Kierownik zmiany Służby Celno-Skarbowej z Koroszczyna przejeżdżała wzdłuż kolejki pojazdów ciężarowych stojących przed terminalem w Koroszczynie - by zweryfikować liczbę ciężarówek oczekujących na odprawę. W pewnym momencie funkcjonariuszka zauważyła poruszenie wśród kierowców stojących przy samochodach na serbskich numerach rejestracyjnych. Nabrała podejrzeń, że w pojazdach mogą być ukryci nielegalni migranci. Potwierdziły to odgłosy dobiegające z jednej z ciężarówek, po tym jak zastukała w drzwi pojazdu.
O zdarzeniu poinformowany został patrol Straży Granicznej z placówki w Terespolu. Pojazdy, eskortowane przez Straż Graniczną, trafiły pod rampę rewizyjną na terminalu w Koroszczynie. Tam funkcjonariusze KAS i SG przeprowadzili szczegółową kontrolę ciężarówek. W jednym z pojazdów, przewożących z Serbii do Rosji środki czystości, funkcjonariusze ujawnili czwórkę nielegalnych migrantów. Było to dwóch mężczyzn (ob. Afganistanu) oraz para nastolatków (ob. Afganistanu i Pakistanu).
Funkcjonariusze ustalili, że cała czwórka nie posiada dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Nielegalni migranci zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zaś w sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Krajem docelowym ich wyprawy miały być Włochy, jednak, ku ich zaskoczeniu, znaleźli się w pobliżu granicy z Białorusią. 
Zgodnie z decyzją sądu osoby pełnoletnie trafią do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, zaś nastolatkowie zostaną umieszczeni w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Funkcjonariusze SG badają obecnie okoliczności tej nielegalnej migracji.
W tym roku jest to już szósty przypadek zatrzymania na terenie woj. lubelskiego nielegalnych migrantów, którzy ukryci w naczepie tira, podróżując przez granicę wewnętrzną UE, trafiają do Polski. Wszyscy zatrzymani w rozmowie z funkcjonariuszami przyznawali, że chcieli dotrzeć do Francji, Włoch lub Wielkiej Brytanii.

Michał Deruś
Rzecznik pasowy
Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz