zamosc.tv

Przemyt papierosów wykryty przez rentgen

dodano: 20.01.2021

* 3,5 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrubieszowa.
* Papierosy podczepione były na magnesach w wagonie składu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski.
* W ich wykryciu pomógł kolejowy rentgen Służby Celno-Skarbowej.

Rentgen w Hrubieszowie był pierwszym w województwie lubelskim urządzeniem do prześwietlania pociągów towarowych. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej świetlą nim składy towarowe już od 2012 roku. Wcześniej w rentgeny wyposażone były wyłącznie drogowe przejścia graniczne, na których skanowano pojazdy ciężarowe. Rosnący przemyt towarów z wykorzystaniem pociągów i kontenerów  był „impulsem” do dalszego uszczelniania granicy poprzez budowę na niej rentgenów kolejowych. W kolejnych latach sukcesywnie instalowano je na przejściach z Białorusią i Ukrainą. To potężna broń w walce z przemytem.  
Funkcjonujący od 9 lat skaner w Hrubieszowie znacząco ułatwia i przyspiesza kontrole graniczne. Zwłaszcza, gdy przemycane na teren Unii Europejskiej towary ukryte są pod setkami ton innych legalnie wwożonych ładunków (np. w rudzie żelaza, węglu, drewnie). Za pomocą rentgena funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej są w stanie wykrywać nie tylko kontrabandę, ale też lokalizować skrytki w wagonach towarowych i kontenerach.
Tym razem funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, analizując obraz ze skanowania, zauważył nieprawidłowości pod sufitem pustego wagonu towarowego. Po sprawdzeniu wagonu przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej okazało się, że znajdują się tam papierosy. Kontrabanda podczepiona była do sufitu na magnesach.   
W sumie funkcjonariusze KAS i NOSG zabezpieczyli 3,5 tys. paczek papierosów  bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość rynkowa wykrytych papierosów to ponad 50 tys. złotych.


Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz