Rząd przyjął zmiany w ustawie o dowodach osobistych
dodano: 22.02.2021We wtorek (16 lutego br.) Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE.
Zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości w tym m.in.: obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej. Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców. Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok. Zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu. Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Nowe rozwiązania wejdą w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Informacje zaczerpnięte ze strony internetowej MSWiA.
Komentowane Aktualności
- Zamosc.TV w nowej odsłonie (10)
- Komunikat Wojewody dotyczący wsparcia psychologicznego dla osób poddanych izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantannie (3)
- Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi (1)
- Bezpieczeństwo podczas 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (5)
- Media bez wyboru (72)
- Zakochana 63-latka (2)
- Do skarbówki możesz już rekrutować online (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Komentowane TV
- XXIX Sesja Rady Miasta Zamość (36)
- Chciała ominąć zwierzę, wpadła do rowu (9)
- Dziękuję i życzę (675)
- Kradzież puszek WOŚP w Zamościu (23)
- Wypadek na krajowej 17 (1)
- Pożar w tartaku (15)
- Śmierć 27-latka (4)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Dziękuję i życzę (675)
- Wesołego Alleluja! (389)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (336)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Informację IFT-2R składa się do 31 marca
dodano: 03.03.2021
* 31 marca 2021 r. mija termin na złożenie informacji dot. rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, pobieranych przez płatników tego podatku (IFT-2R). * Informację składa się do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.
Zobacz materiałZamosc.TV w nowej odsłonie
dodano: 03.03.2021
Zamosc.TV można teraz wygodnie użytkować także na urządzeniach mobilnych.
Zobacz materiałNamysłowiacy wystąpią z Łukaszem Krupińskim
dodano: 02.03.2021
12 marca o godzinie 19:00 Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu wykona pierwszy z dwóch zaplanowanych na marzec koncertów symfonicznych. Namysłowiacy wystąpią z wybitnym polskim pianistą, Łukaszem Krupińskim. W Sali koncertowej usłyszymy utwory przygotowane na 2 sekcje Orkiestry: sekcję instrumentów smyczkowych oraz dętych drewnianych i waltorni. W 1 części usłyszymy Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. To drugi z koncertów fortepianowych napisany w 1829 roku przez młodego, niespełna 20-letniego kompozytora.
Zobacz materiałZUS ponownie wysyła na rehabilitację do sanatoriów
dodano: 04.03.2021
Sanatoria znów będą mogły przyjmować pacjentów skierowanych na rehabilitację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz materiał