zamosc.tv

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Sprawdź czas oczekiwania

dodano: 08.04.2021

Czas oczekiwania na kredyt jest różny w zależności od banku, kwoty kredytu jak i samego klienta i wielu innych czynników. Obecnie standardem rynkowym dla kredytów online na niższe kwoty jest jeden dzień roboczy oczekiwania. Sprawdź od czego dokładnie zależy czas oczekiwania i jak można przyspieszyć decyzję kredytową.

Ile czeka się się na kredyt

Jeszcze kilkanaście lat temu uzyskanie kredytu było poważnym przedsięwzięciem. Konieczna była osobista wizyta w banku (najlepiej w garniturze), rozmowa z bankierem i dostarczenie kilku dokumentów. Następnie wnioskiem zajmował się wykwalifikowany analityk kredytowy. Po pewnym czasie od wizyty bank oddzwaniał z decyzją. Jeżeli była pozytywna, to należało ponownie udać się do placówki w celu podpisania umowy. Całość tego procesu mogła zająć nawet ponad tydzień.

Obecnie można uzyskać kredyt w tradycyjny sposób, ale większość osób decyduje się na znacznie szybszą i wygodniejszą opcję wnioskowania o kredyt przez internet. W większości banków nie jest już konieczna wizyta w oddziale. Wszystko, łącznie z przesłaniem wymaganych dokumentów, odbywa się zdalnie. Listę takich szybkich, zdalnych kredytów gotówkowych możesz przejrzeć tu: https://pozyczkaportal.pl/kategoria-produktu/kredyty-gotowkowe/ .

Szybkość kredytu online

W cyfrowym banku wszelkie procedury odbywają się w sposób zautomatyzowany. Tożsamość jest potwierdzana za pośrednictwem konta bankowego. W porównaniu do samego okazania dowodu osobistego daje to dużo większą pewność, że bank nie ma do czynienia z oszustem. Co ciekawe dokładnie taka sama procedura obowiązuje w firmach pozabankowych - więcej na ten temat można przeczytać pod tym adresem: http://www.elblag.net/artykuly/jak-wziac-pierwsza-pozyczke,25188.htm .

Coraz popularniejszy jest również kredyt na selfie, czyli kredyt z poziomu aplikacji na telefon komórkowy. W tym przypadku tożsamość jest weryfikowana przez pracownika banku, który sprawdza czy zdjęcie zostało wykonane przez prawdziwą osobę i czy ta sama osoba znajduje się na dowodzie osobistym.

Następnie bank zależnie od kwoty kredytu może poprosić o przesłanie dokumentów dochodowych - wyciągu z konta, umowy o pracę czy zaświadczenia o dochodach. Wystarczy przesłać odpowiedni skan, a pracownik banku od ręki zweryfikuje dokument.

Po weryfikacji dokumentów i tożsamości konieczne jest jeszcze podjęcie decyzji kredytowej. Przy kredytach na mniejsze kwoty decyzję podejmują zautomatyzowane systemy scoringowe, które samodzielnie oceniają prawdopodobieństwo udanej spłaty pożyczki. Taki system dokonuje oceny wniosku w zaledwie kilka minut. Niekiedy banki podejmują wstępną decyzję kredytową od razu po zadeklarowaniu dochodów, a ostateczną dopiero po weryfikacji dokumentów przez pracownika instytucji i weryfikacji bazy BIK. Jeżeli naszym wnioskiem zajmuje się analityk, a nie system, to czas podjęcia decyzja kredytowej zależy głównie od tego ile wniosków akurat jest procedowanych w banku. Co do zasady analitycy starają się opiniować wnioski w ciągu 24 godzin.

Ile się czeka na przelew z kredytem?

Po decyzji pozostaje już tylko przelew gotówki. Banki wypłacają pieniądze przez zwykłe przelewy międzybankowe, co typowo zajmuje około kilku godzin (w dzień roboczy). W nielicznych instytucjach możemy liczyć na przelew natychmiastowy przez express elixir. Czas szybkiego przelewu międzybankowego można sprawdzić przez oficjalną stronę systemu elixir: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/ . Jeżeli mamy rachunek w tej samej instytucji w której złożyliśmy wniosek to przelew nie jest problemem i otrzymamy go natychmiast nawet w nocy i w weekend. Zdarza się, że już po podpisaniu umowy należy poczekać na uruchomienie kredytu. Uruchomienie kredytu to nic innego jak czynność pracownika banku który nadaje przelew z gotówką albo zatwierdza przyznanie środków z rachunku banku.

Jeżeli nie chcemy czekać na przelew, tylko od razu dostać gotówkę do ręki, to pewną alternatywą jest wypłata w oddziale. Od razu po uruchomieniu kredytu możemy udać się do banku w którym pieniądze zostaną wypłacone bezpośrednio w kasie.

Od czego zależy czas oczekiwania na kredyt?


Jeżeli chcemy otrzymać kredyt jak najszybciej, to warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

* Wiele kredytów jest reklamowanych jako kredyty online, a w toku wnioskowania okazuje się że online można jedynie wypełnić formularz kontaktowy i przesłać dokumenty.
* Powinniśmy mieć możliwość złożenia wniosku całkowicie online, bez konieczności rozmowy z konsultantem.
* Najlepiej gdyby kredyt był dostępny na sam wyciąg z konta, bez konieczności dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy. Oczywiście nie ma to znaczenia, jeżeli mamy już zawczasu przygotowane zaświadczenie o zatrudnieniu.
* Weryfikacja powinna być dostępna bezpośrednio z konta (przez systemy typy kontomatik lub instantor) lub przez selfie - bez przelewu groszowego. Przelew groszowy może w niektórych przypadkach zająć nawet jeden dzień roboczy.

Uwaga! W przypadku kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych na bardzo duże kwoty błyskawiczne kredyty nie są możliwe, a ich procedowanie może zajmować nawet tygodnie.

Jaki kredyt jest najszybszy?

Istnieje możliwość uzyskania kredytu szybciej niż w nawet 15 minut. Taką możliwość mają posiadacze kont w niektórych bankach, na które regularnie spływają dochody. Bank wydaje wtedy zaoczną decyzję kredytową i kredyt jest dostępny z poziomu aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego banku np. w zakładce produkty. W takim przypadku wystarczy kilka kliknięć i gotówka znajdzie się od razu na koncie bez konieczności analizy kredytowej, przelewu i wszystkich innych zwyczajnych czynności. Najszybszy kredyt może więc zająć zaledwie minutę.

Inną opcją na błyskawiczny kredyt jest debet, limit w koncie lub karta kredytowa. W tym przypadku należy zawczasu dopełnić wszelkich formalności i uzyskać pozytywną decyzję kredytową, ale kredyt jest dostępny bez żadnych wniosków. Wystarczy użyć karty kredytowej w sklepie albo, w przypadku debetu, zwykłej karty płatniczej (w sytuacji braku środków na koncie). W podobny sposób można korzystać z limitu kredytowego. Należy jedynie pamiętać, że za takie usługi finansowe zazwyczaj pobierana jest stała opłata. Z drugiej strony stały dostęp do kredytu wielu osobom daje poczucie bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz