zamosc.tv

Wykład prof. A. Berezy w Książnicy Zamojskiej w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

dodano: 16.04.2021

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu
zaprasza na wykład – online – dra hab. Arkadiusza Berezy, prof. UMCS

Źródła drukowane i literatura prawnicza w praktyce sądów Lublina i Zamościa<23 kwietnia 2021, godz. 10.00wydarzenie online na www.konferencja.biblioteka.zamosc.pl.

Arkadiusz Bereza (ur. 1968) – polski prawnik, radca prawny, historyk prawa, doktor habilitowany nauk prawnych, od 2014 prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jest autorem 9 monografii z historii wymiaru sprawiedliwości i dziejów sądownictwa (dotyczących także Lublina i regionu lubelskiego) i ponad 90 artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą o różnorodnej tematyce badawczej oraz współautorem i redaktorem kilku zbiorów i wydawnictw dydaktycznych dla studentów prawa i aplikantów radcowskich. Za monografię pt. „Sąd Najwyższy 1917-2017. Prezesi, sędziowie i prokuratorzy Sądu Najwyższego” (Toruń - Warszawa 2017) otrzymał Nagrodę Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (tzw. „Lubelskiego Nobla”).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) to doroczne święto proklamowane przez UNESCO, poświęcone promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes (wg kalendarza gregoriańskiego), William Szekspir (wg kalendarza juliańskiego). Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy – Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii 23 kwietnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku.
Decyzją UNESCO w 1995 roku święto nabrało międzynarodowego zasięgu.

 

Anna Kalniuk
Dział Rozwoju, Analiz i Działalności Wydawniczej
Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz