zamosc.tv

Ostatnie dni, aby rozliczyć się z fiskusem

dodano: 29.04.2021

Do 30 kwietnia podatnicy mają czas za złożenie deklaracji PIT za 2020 rok. Jeśli tego nie zrobią, ich zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostanie zatwierdzone i wysłane do urzędu skarbowego. Swoje zeznanie można łatwo sprawdzić w usłudze Twój e-Pit. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy swoje zeznanie muszą złożyć samodzielnie.

Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została przez nią złożona.
Ważne terminy
Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Rozliczenie roczne PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby przygotowane zeznanie uzupełnić o dochody z działalności gospodarczej, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.
Zeznanie można też złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wrzucając deklarację do urny, które są ustawione przed urzędem. Można to zrobić do 30 kwietnia do północy.
Ostatnią opcją jest przesłanie zeznania pocztą. Tutaj terminem jest także 30 kwietnia i liczy się data stempla pocztowego. Warto wysłać taką przesyłkę za potwierdzeniem nadania, aby mieć pewność, że termin na złożenie zeznania został dotrzymany.
KAS pomaga podatnikom
Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Przygotowane przez KAS deklaracje PIT uwzględniają ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.
Jak korzystać z usługi Twój e-PIT
Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.
Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT.
Do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:
* PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
* kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
* kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.
Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.
Skorzystaj z ulg podatkowych
Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Może też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz