Mam pomysł na tekst - i co dalej? Czyli o początkach kariery pisarza w Polsce
dodano: 17.05.2021Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni”. Tym razem zgłębimy tajniki zawodu pisarza powieści i opowiadań fantastycznych. Dowiemy się jak wygląda redakcja i korekta tekstu, jak znaleźć materiały i zrobić research. Czy z książek można zarobić na chleb lub mercedesa? W ramach warsztatów przybliżymy Wam wszystko co zrobić by tekst pojawił się w druku.
Opowie nam o tym Alicja Janusz, autorka która na literackim trakcie po raz pierwszy pojawiła się w 2011 roku, kiedy to jej opowiadanie „Lutnistka” zajęło drugie miejsce w konkursie literackim Falkonu. Jej debiutem okazało się opowiadanie „Tarantela dla głupców”, które w 2016 roku, po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie Pióra Falkonu, zostało opublikowane w antologii „Na nocnej zmianie” wydanej przez Fabrykę Słów . Potem poszło z górki. Kolejne teksty Alicji pojawiły się w jej debiutanckiej książce „Ballady ze spalonego traktu” oraz w antologiach „Fantazmaty 1”, „Ja, legenda” oraz „Gladiatorzy”. Jako absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i filologii niderlandzkiej na Katolicki Uniwersytet Lubelski ze słowami bawi się nie tylko w języku polskim, pracując jako tłumacz oraz przekładając literaturę niemiecką i angielską z okresu renesansu. Wolny czas spędza z lutnią w ręku, która wiąże ją ze środowiskiem rekonstrukcji historycznej.
Widzimy się: Dnia: 21.05.2021 Godz: 16:00
Lokalizacja: Profil FB Zamojskiego Domu Kultury www.facebook.com/zamojskidomkultury Profil Spotkań Fantastycznych Zamość www.facebook.com/SpotkaniaFantastyczneZamosc
Aktualności
więcej-
Teatralny Dzień Dziecka w ZDK
- Potrącenie 14-letniej cyklistki
- XVIII Zamojska Noc Muzeów
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu
- ZUS: Dni Osób z Niepełnosprawnościami
- Innowacyjne rozwiązania w Zamościu. Rozpoczyna się realizacja projektu GROW
- Kino Konesera w maju
- Świętuj z klasą Dzień Dziecka w kinie
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (240)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
dodano: 05.05.2026Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 20 i 24 latka z gminy Horodło, którzy odpowiedzą za pobicie i wpływanie groźbą na świadka. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.
Zobacz materiałPoszukiwany za handel bronią 61-latek powiązany w przeszłości z gangiem mokotowskim wpadł podczas dynamicznej akcji lubelskich „Łowców Głów” i kontrterrorystów
dodano: 13.04.2026Groźnego przestępcę mającego na koncie kierowanie przed laty zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, zatrzymali podczas dynamicznej akcji na jednej z ulic Puław Łowcy Głów z KWP w Lublinie przy wsparciu lubelskich kontrterrorystów. 61-letni mieszkaniec Lublina powiązany w przeszłości z gangiem mokotowskim, 10 lat spędził w więzieniu. Tym razem poszukiwany był do odbycia 4-letniej kary pozbawienia wolności za handel bronią i amunicją oraz wprowadzanie do obrotu znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna został już osadzony w Areszcie Śledczym w Lublinie.
Zobacz materiałNieszczęśliwy wypadek podczas wycinki drzew w lesie
dodano: 21.04.2026Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło wczoraj w lesie pomiędzy miejscowościami Bełżec a Chyży. Podczas pracy związanej z wycinką drzew w kompleksie leśnym, 43-latek został przygnieciony przez spadający konar. Mężczyzna na skutek poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.
Zobacz materiałMagritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 29.04.2026Henri Matisse ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz. Uznawany za najsłynniejszego fowistę. Początkowo przygotowywał się do zawodu prawnika. Jednak w wieku 24 lat rozpoczął naukę malarstwa w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczeń Gustave’a Moreau, początkowo tworzył pod wpływem impresjonistów oraz sztuki japońskiej. W 1905 wystawił swoje prace w Salonie Jesiennym. Wykształcił wkrótce własny styl. Sławę osiągnął już za swego życia. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które częstokroć, w trosce o czytelność obrazu, obwodził delikatnym konturem. Po operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i poruszał się na wózku inwalidzkim (nie mógł pracować przy sztalugach) – zmienił się wtedy profil jego twórczości – tworzył odtąd papierowe kolaże. Henri Matisse był rywalem Pabla Picassa. Zmarł na atak serca w swoim mieszkaniu w Nicei.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)